Wynagrodzenia w Europie Zachodniej wciąż są nieporównywalnie wyższe od tych w naszym kraju. Trzeba jednak podkreślić, że w państwa będących w strefie euro również wydatki na życie codzienne pozostają na wyższym poziomie niż w Polsce. 7705 złotych – tyle wyniosło średnie wynagrodzenia Polaka pracującego za granicą w 2017 roku. Jak podaje Euro-Tax jest to kwota aż o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Dochody Polaków w całej Europie wyniosły 136,5 mld złotych, z czego ponad połowa (72 mld złotych) to wynagrodzenia naszych rodaków pracujących w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W ciągu 14 lat naszego członkostwa w strukturach UE, Polacy zarobili łącznie blisko 1 384 mld złotych
- Polacy pozostają cenionymi pracownikami w Europie Zachodniej. Większość ofert pracy nadal skierowana jest do pracowników niższego szczebla, gdzie doświadczenie i kwalifikacje nie są niezbędnym kryterium. Najpopularniejsze branże wśród ofert pracy to opieka i pomoc w domu, praca przy produkcji oraz logistyka i spedycja. Choć w większości badanych krajów zarobki wyrażone w złotych spadły, liczba emigrantów zarobkowych w tych sześciu krajach wzrosła w ubiegłym roku o ponad 100 tys. – mówi, cytowany przez serwis businessinsider.com.pl, Adam Powiertowski, prezes zarządu Euro-Tax.pl.
Na najwyższe zarobki mogli liczyć emigranci w Austrii. Tam średnie wynagrodzenie wyniosło 8 955 złotych. Na terenie Holandii obywatel Polski zarabiał średnio 6 479 zł, w Irlandii 8 639 zł, a w Wielkiej Brytanii – 7 849 złotych. Dla porównania średnia miesięczna pensja w Polsce wyniosła 4 272 złote brutto.