produkty niezbędne do przygotowania świąt są droższe o kilkadziesiąt procent niż rok temu.

i

Autor: pixabay.com produkty niezbędne do przygotowania świąt są droższe o kilkadziesiąt procent niż rok temu.

Rekordowo droga Wielkanoc. Tego nie wytrzymują kieszenie Polaków [GALERIA]

2022-04-15 15:46

Dzisiaj, przygotowując się do świąt, musimy mierzyć się z ogromną drożyzną. Inflacja sięgnęła 10,9 proc., a drożeje nie tylko żywność, ale raty kredytów, paliwo, czynsze. Ceny niektórych produktów, bez których nie obejdziemy się przy wielkanocnym stole, mocno poszły w górę. Cukier, jajka, majonez, olej, margaryna do pieczenia – produkty niezbędne do przygotowania świąt są droższe o kilkadziesiąt procent niż rok temu. Koszyk najbardziej potrzebnych produktów spożywczych na Wielkanoc w 2021 roku kosztował średnio 270 złotych, a w 2022 roku - 340 złotych. Oznacza to wzrost o 26 procent - wynika z wyliczeń branżowego portalu dlahandlu.pl.

Najbardziej, bo o ponad połowę, wzrosną ceny tłuszczów roślinnych, natomiast masło zdrożeje o blisko 35 proc. Przeciętna święconka będzie droższa o 12 proc. Więcej też (o ok. 14 proc.) zapłacimy za nieodzowne na wielkanocnym stole jaja. Droższe będzie też mięso, tradycyjne wyroby mięsne, wędliny, pasztety czy kiełbasy. Wieprzowina na sklepowych półkach może być o ok. 7 proc. droższa wobec roku ubiegłego, natomiast wędliny wieprzowe o 3-6 proc. Wielkanocne baby, mazurki czy pieczywa, do których wypieku potrzebna jest mąka, mogą być droższe o ok. 25 proc.

Porównanie cen prezentujemy w galerii poniżej:

Czytaj również: 2022 to rok rekordowej drożyzny. Pierwsze miesiące roku czyszczą portfele Polaków

Tańczące z Promocjami 12.04.22

Z uśrednionych cen przygotowanych przez portal dlahandlu.pl, wynika, że za kiełbasę białą zapłacimy 17,98 zł/kg., 10 jaj 6,36 zł., szynkę 39,90 zł., za kg, a za cukier 3,33 zł. W tym roku rekordzistą podwyżek jest, który olej kosztuje średnio 10, 85 zł/l, a masło 6,30 zł. - Oczekujemy również około 30-procentowego wzrostu cen cukru, w związku z tym zarówno za słodkie, jak i wytrawne wypieki trzeba będzie słono zapłacić" – dodaje starszy analityk sektora Food & Agri Banku BNP Paribas Magdalena Kowalewska. Przyczyną są rekordowo wysokie w tym roku cen zbóż, wojna w Ukrainie oraz rosnące koszty nawozów, energii i pracy.

Sonda
Spędzasz święta wielkanocne w Polsce czy za granicą?
Najnowsze