Bardzo dużo pogrzebów w Poznaniu. Horrendalny czas oczekiwania na uroczystość!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Bardzo dużo pogrzebów w Poznaniu. Horrendalny czas oczekiwania na uroczystość!

Relacje na żywo z pogrzebów. Firmy eventowe wprowadzają nowe usługi, by ratować się przed bankructwem w dobie pandemii

2020-11-18 13:14

Koronawirus w Polsce każdego dnia zabija wiele osób. W środę 18 listopada zmarło blisko 600 osób, u których wykryto koronawirusa. Niestety, w dobie pandemii nawet pogrzeby nie wglądają tak jak dawniej. Niejednokrotnie w ostatnim pożegnaniu nie mogą uczestniczyć nawet najbliżsi zmarłego. Mają opcję skorzystania z relacji video z takiej uroczystości emitowanej on-line. Takie usługi wprowadza coraz więcej firm pogrzebowych, ale i firm dotychczas utrzymujących się z działalności eventowej czy filmowej.

Koronawirus w Polsce nie hamuje. Każdego dnia atakuje tysiące osób, a setki pozbawia życia. W czasie pandemii zmieniło się niemal wszystko. Uroczystości rodzinne i towarzyskie zostały ograniczone do minimum. Nawet w pogrzebie bliskiej osoby nie mogą wszyscy uczestniczyć. Jednak niszę tutaj znalazły dla siebie firmy, które dotychczas obsługiwały rozmaite eventy jak studniówki, wesela, babyshower itp. Teraz wprowadzają nową usługę: streaming z pogrzebów, czyli takie relacje video on-line. Jedni działają na własną rękę, próbując odnaleźć dla siebie miejsce w branży funeralnej, a inni stawiają na współpracę z domami pogrzebowymi.

U nas taka usługa jest nowością. Dotychczas była bardzo rzadko spotykana. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych tego rodzaju usługi są w ofercie aż jednej piątej domów pogrzebowych. Jak to wygląda w praktyce?

Klienci zgłaszają się do firmy i ustalają zasady i sposób transmisji. Następnie osoby, które nie mogą uczestniczyć w uroczystości osobiście, otrzymują elektronicznie link, w który wystarczy jedynie kliknąć i od razu wyświetla się transmisja, bez zbędnego instalowania wtyczek i wprowadzania haseł. Transmisja jest niepubliczna i skierowana tylko do wąskiego grona najbliższej rodziny i znajomych.

Zobacz: Księża muszą dać paragon za pogrzeb i mszę

Stanisław Mikulski. Tak wygląda grób słynnego Hansa Klossa. Niezapomniani

Dodatkowym plusem jest to, że po zakończonej uroczystości zlecający może pobrać plik z filmem i bez ograniczeń odtwarzać pod tym samym linkiem. Dodatkowo, na specjalne życzenie firma może zmontować profesjonalny film z uroczystości.

O ile w przypadku takiej realizacji z domu pogrzebowego może nie być problemu, to w przypadku kościoła może być różnie. Ale właściciele takich firm już w ogłoszeniach zapewniają, że np. posiadają pozwolenie z kurii na filmowanie w kościele (Pozwolenie Diecezjalne), więc nie będzie problemu na przetransmitowaniem również mszy w intencji zmarłej/ zmarłego. Ile taka usługa kosztuje? W zależności od lokalizacji, ale to wydatek rzędu tysiąca złotych.

Polecane: Która szczepionka na COVID-19 jest skuteczniejsza?

- Naszym celem jest chęć pomocy ludziom, którzy schorowani, z powodu kwarantanny lub restrykcji związanych z pandemią nie mogą być blisko przy osobie, którą lubili lub kochali, podczas jej ostatniej drogi. Dla wielu niemożność uczestnictwa w pogrzebie i pożegnania zmarłego to ogromna strata. Nowoczesna technika daje jednak opcję bezpośredniego bycia razem z rodziną poprzez streamingi online, bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce i na świecie się znajdują. Dzięki pogrzebom online rodzina znów czuje się zjednoczona w tym trudnych i bolesnym czasie - mówi Tomasz Jurowicz, który wraz z Andrzejem Majem tworzy firmę Relive w Lublinie.

Rzecz jasna obsługa video pogrzebu wymaga od firmy szczególnego wyczucia i empatii. Właściciele takich biznesów zapewniają, że na uroczystości zawsze muszą być elegancko ubrani, poważni i starają się być niemal niezauważalni. I nie ukrywają, że pogrzeby to nie wesela, w których się specjalizowali, ale muszą sobie radzić w tym trudnym czasie i po prostu utrzymać firmę.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze