szary dach

i

Autor: Blachy Pruszyński Nawet pod panele blaszane montowane na łatach zaleca się czasem zrobienie sztywnego poszycia na więźbie. Nie tylko usztywnia konstrukcje dachu, ale też pomaga też go wyciszyć

Budownictwo

Remontujesz dom? Możesz dostać 20 tys. zł. Jak otrzymać pieniądze?

2023-09-28 15:28

W Polsce działa Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, w ramach którego usuwany jest z polskich domostw. Mimo to, według szacunków ekspertów, wciąż nie usunięto nawet 1/5 dachów, które zawierają szkodliwy azbest. Jeśli mamy rakotwórczy eternit możemy skorzystać z dofinansowania, na jego usunięcie. Na jakie kwoty mogą liczyć beneficjenci rządowego programu?

Warto pozbyć się azbestu jak najszybciej

Jest kilka programów dzięki, którym możemy starać się o zmianę dachu. Pierwszą z nich jest ulga termomodernizacyjna. Jeżeli wraz z wymianą dachu zmniejszymy koszty za ogrzewanie, możemy skorzystać z tej ulgi. Dzięki temu możemy uzyskać odliczenie od podatku dochodowego. Tu możemy uzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można zgłosić jako koszty kwalifikowane wymianę pokrycia dachowego z eternitu na nowe. Koszty mogą obejmować ułożenie nowego dachu wraz z materiałami. 

Z pomocą przychodzi nam również program Czyste powietrze. Co prawda, nie uzyskamy dofinansowania na wykonanie nowego pokrycia dachowego, ale warto wiedzieć, że kosztem kwalifikowanym może być kupno materiałów termoizolacyjnych i montaż ocieplenia dachu wraz z wykończeniem ocieplonej przegrody, czyli np. zabudową z płyt gipsowo-kartonowych.

Funkcjonuje też program finansowania usuwania azbestu, który polega na tym, że mieszkaniec zgłasza się do urzędu gminy z zamiarem wymiany dachu. W tym roku gminy dostały na ten cel 100 mln zł, bezzwrotnej dotacji. 

Mieszkaniec, który zdecyduje się na wymianę dachu otrzymuje pieniądze w formie zaliczki, która jest później wypłacana w wysokości do 50 proc. przyznanej dotacji. Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć rolnicy, którzy eternit mają na dachach budynków gospodarczych. Maksymalna kwota dofinansowania na wymianę dachu, jaką można otrzymać, to 20 tys. złotych. Dotacja ryczałtowa była określona na kwotę 40 zł/mkw. dachu. Za maksymalną powierzchnię dachu objętą dotacją przyjęto 500 mkw.

Co warto podkreślić, gminy mają obowiązek odebrać i zutylizować azbest, a mieszkaniec nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Jak czytamy na stronach firm dekarskich, generalnie koszt wymiany 100 m kw. dachu może wahać się od 15 tys. zł do nawet 50 tys. zł, w zależności od użytych materiałów, kosztów robocizny oraz wielkości i skomplikowania dachu.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: Andrzej Bittel

QUIZ. Miasta PRL-u. Czy pamiętasz miasta z tamtych lat?

Pytanie 1 z 10
1. Gdyńskie trolejbusy jeździły i nadal jeżdżą po:
QUIZ. Miasta z czasów PRL.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze