Rencisto, zobacz ile możesz dorobić

2009-02-03 3:00

Jesteś na rencie i trudno ci związać koniec z końcem? Nie załamuj się. Nawet biorąc świadczenie z tytułu niezdolności do pracy możesz sobie dorobić. Ważne jest tylko, byś uważnie liczył swoje dochody. Bo gdy przekroczysz dopuszczalny limit zarobków, ZUS może ci zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

Mam tylko 900 zł renty. Te pieniądze muszą mi starczyć na leki i utrzymanie. Nie jest łatwo - zwierza się Jadwiga Stupak (50 l.), rencistka z Suchowoli. Kobieta żyje bardzo skromnie, a i zdarza się, że nie starcza jej do pierwszego.

Patrz też: Emerycie, za 2009 rok możesz dostać więcej pieniędzy - dostarcz zaświadczenie do ZUS-u!

Przepisy dotyczące rent są skomplikowane. Skąd prości ludzie mają wiedzieć, czy mogą dorobić i ile? Sama chętnie znalazłabym jakąś pracę, ale nie wiem, czy mogę - narzeka pani Jadwiga.

Jesteś w podobnej sytuacji? Dorabiając, musisz pamiętać, że dodatkowe dochody mogą mieć wpływ na wysokość renty. Co więcej, mogą też spowodować, że twoje świadczenie ulegnie zawieszeniu lub zostanie zmniejszone. Zależy to od wysokości dodatkowych zarobków i od tego, z jakiego tytułu go osiągasz. Bierze się pod uwagę tylko te dochody, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.

Ile możesz dorobić

Bezkarnie możesz dorabiać do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej i wypadkowej, jeśli twoje dochody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (dziś: 2078 zł).

ZUS zmniejszy ci rentę, gdy osiągniesz dochód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2078 zł), ale nie większy niż 130 proc. tego wynagrodzenia (obecnie 3859,20 zł). Jeśli zarobisz więcej niż 3859,20 zł miesięcznie, ZUS zawiesi twoją rentę. Pamiętaj, że wysokość kwot zmienia się cztery razy do roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Co wlicza się do dochodów

Do dochodów wlicza się m.in. kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Natomiast nie bierze się pod uwagę m.in.: nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych przysługujących w związku z przejściem na świadczenie, odpraw, odszkodowań i rekompensat wypłacanych pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Jak się rozliczasz z ZUS

Są dwie możliwości rozliczania się z ZUS - miesięcznie lub rocznie - na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o przychodach z ubiegłego roku kalendarzowego, które wysyłasz do oddziału ZUS do końca lutego następnego roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze