praca Szczecin

i

Autor: daha3131053/Pixabay.com

Krótszy dzień pracy

Rewolucja w kodeksie pracy! Krótsza praca za taką samą pensję. Projekt ustawy już w Sejmie

2022-10-19 17:01

Skrócenie czasu pracy z 40 godzin tygodniowo do 35 bez pomniejszenia wynagrodzenia, było jedną ze sztandarowych obietnic Lewicy. Projekt trafił do Sejmu i jak czytamy w jego uzasadnieniu, powstał w trosce o stan zdrowia Polaków i ma zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Tymczasem wiceminister finansów Artur Soboń nazwał ten pomysł "oderwanym od rzeczywistości". Lewica wierzy jednak, że pozostałe grupowania opozycyjne pomogą im w uchwaleniu ustawy.

35 godzin pracy w tygodniu zamiast 40? Projekt jest już w Sejmie

Projekt ustawy skracający czas pracy na etacie nie przewiduje ograniczeń dotyczących sposobu organizacji pracy po jej wprowadzeniu. Tym samym pracodawca mógłby np. skrócić każdy dzień pracy o godzinę, czy też operować dniami wolnymi.

Lewica zaznacza, że danych OECD z 2021 roku Polacy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku, co stawia nas w czołówce państw OECD i na drugim miejscu w Europie. Tym samym uchodzimy za jeden z najbardziej przepracowanych narodów. Skrócenie czasu pracy miałoby poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne Polaków, jednak rząd nie odnosi się pozytywnie do propozycji Lewicy.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Mazurek

Zgodnie z założeniami projektu czas pracy miałby być skracany stopniowo. Przez pierwsze dwa lata czas pracy byłby skrócony do 38 godzin tygodniowo, a dopiero w trzecim roku do docelowych 35.

Rząd nie popiera pomysłu skrócenia dnia pracy

Wiceminister Finansów Artur Soboń w Polskim Radiu 24 stwierdził, że propozycja skrócenia czasu pracy to "przykład idealnego oderwania od rzeczywistości". Jego zdaniem polska gospodarka wymaga teraz podniesienia produktywności, a Polacy muszą nadrabiać czas "stracony" w czasie PRL, aby gonić zachód.

- Dzisiaj to w ogóle nie jest temat - rozmowa o czterodniowym tygodniu pracy - mówił Soboń.

Czy opozycja poprze propozycję Lewicy? Agnieszka Dziemanowicz-Bąk: mówimy sprawdzam"

Czy Lewica uzyska poparcie innych partii w Sejmie? Jak twierdzi w rozmowie z "SuperBiznesem" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemanowicz-Bąk są w Sejmie partie, które wyraziły podobne postulaty.

- Wierzymy, że jest to ustawa, która jest potrzebna polskiemu społeczeństwu, które jest jednym z najbardziej przepracowanych w Europie. Są w Sejmie ugrupowania opozycyjne, które ostatnio także zaczęły deklarować podobne postulaty. Mówimy więc "sprawdzam". Jeśli faktycznie chcemy poprawić efektywność pracy i jednocześnie poprawić jakość życia Polaków i jeśli ktoś deklaruje, w tej sprawie poparcie, to powinien także pokazać to podczas głosowania w Sejmie - powiedziała dla nas posłanka Lewicy.

Zdaniem posłanki Polska musi iść z duchem czasu i odpowiadać na wyzwania, jakie stawia przed współczesnym społeczeństwem np. automatyzacja pracy.

Warto przypomnieć, że Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział program pilotażu "czterodniowego dnia pracy" w związku z dynamicznymi zmianami na rynku pracy.

Sonda
Tydzień pracy skrócony do 35 godzin. Jesteś za czy przeciw?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze