ZUS na tropie lewych zwolnień lekarskich.

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) ZUS na tropie lewych zwolnień lekarskich.

ZUS

Będzie rewolucja w L4? Szykują się wielkie zmiany dla pracodawców!

2024-03-13 8:51

Rząd szykuje wielkie zmiany w zasadach wypłacania świadczeń chorobowych dla pracowników przebywających na zwolnieniach L4. Zgodnie z zapowiedziami, pracodawcy już nie będą wypłacać chorobowego od pierwszego dnia trwania zwolnienia – informuje serwis finanse.wp.pl.

L4 - kto wypłaca pensję pracownikowi?

Zgodnie z obowiązującym  obecnie prawem, obowiązek wypłaty pensji dla pracownika, który przebywa na zwolnieniu chorobowym, spoczywa na jego pracodawcy. Musi on uiścić wypłatę choremu za 33 lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w zależności od wieku zatrudnionej osoby. Jeżeli długość zwolnienia chorobowego dla osoby poniżej 50. roku życia przekroczy 33 dni, od 34 dnia jej wypłata w formie zasiłku chorobowego uiszczana jest przez ZUS.

Rewolucyjne zmiany w L4

Trwają prace nad zmianą wypłacania zasiłków chorobowych. Rewolucję już zapowiadano w czasie kampanii wyborczej w 2023 roku. W styczniu 2024 roku Rada Ministrów przyjęła "informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności". Zgodnie z informacjami podanymi przez KPRM, rząd planuje wprowadzić zmiany w zwolnieniach lekarskich, które mają doprowadzić do przeniesienia obowiązku wypłaty świadczeń chorobowych od 1. dnia trwania L4 z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni" - wyjaśniono w komunikacji KPRM.

Od kiedy nowe zasady L4?

Mimo że obecnie o zmianach dotyczących nowych zasad L4 wiadomo niewiele, Rada Ministrów wskazała możliwy termin, od którego zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika, miałby być płacony przez ZUS. Zgodnie z założeniami, rozwiązania "mają obowiązywać od przyszłego roku", a więc od 2025 r.

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL

Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL
Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Kapis

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze