Wiceminister finansów - Artur Soboń

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło

Podatki

Rewolucja w podatkach dla firm. Wielkie zmiany zapowiada wiceminister Artur Soboń

2023-09-21 10:53

Deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę (21.09) wiceminister finansów Artur Soboń. Jak zaznaczył, dzięki temu zmniejszy się obciążenie sprawozdawcze przedsiębiorstw. Wiceminister przypomniał, że obecnie jedynie 5 proc. deklaracji PIT składanych jest w formie papierowej.

Deklaracja VAT zostanie wypełniona automatycznie

"Przedsiębiorcy również dostaną takie narzędzie, które będzie pozwalało, że ta deklaracja będzie wypełniana przez administrację skarbową za nich, a oni sami nie będą musieli tracić czasu na rozliczenie swojego podatku" - powiedział Soboń w środę.

Wiceszef MF zapowiedział też, że podobnie będzie z VAT-em i akcyzą.

"Jeśli wprowadzimy KSeF, który za chwilę zacznie obowiązywać, pokażemy drogę dojścia do sytuacji, w której deklaracja VAT-u zostanie wypełniona automatycznie i przedsiębiorca nie będzie musiał tracić czasu na wypełnienie deklaracji vatowskiej. Podobnie będzie z akcyzą. Jeśli zintegrujemy systemy informatyczne, a chcemy to w najbliższym czasie zrobić, tutaj także deklaracja akcyzowa zostanie wypełniona za przedsiębiorcę" - stwierdził Soboń.

Wiceminister zwrócił uwagę, że obecnie wstępnie wypełnioną deklarację VAT oferują już Włochy i Hiszpania. Dodał, że dzięki e-VAT to mniej obowiązków administracyjnych i więcej czasu na rozwój biznesu.

Soboń poinformował, że w przypadku akcyzy planowane jest wprowadzenie elektronizacji ewidencji akcyzowych czy powiązanie systemów dotyczących przemieszczania, ewidencji i deklaracji, dzięki czemu - zaznaczył - zmniejszy się obciążenie sprawozdawcze przedsiębiorstw.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: Piotr Glen

QUIZ PRL: Dokąd i jak Polacy uciekali z PRL?

Pytanie 1 z 10
Jeśli ktoś zostawał na Zachodzie np. nie wracając z zagranicznej wycieczki, MO mówiło, że jest:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze