Podatek od nieruchomości

i

Autor: Shutterstock

Podatki/Prawo

Rewolucja w podatku od nieruchomości. Co dla Polaków oznacza wyrok Trybunału?

2023-07-05 10:23

Zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niekonstytucyjna - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepis ma utracić moc po upływie półtora roku od ogłoszenia orzeczenia TK, aby zapewnić zachowanie ciągłości opodatkowania budowli. Co oznacza ten wyrok w praktyce?

Definicja budowli na potrzeby podatku od nieruchomości - niekonstytucyjna

Zgodnie z zawartą w zakwestionowanym przepisie definicją, budowla to "obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem".

Jak podkreślił sędzia "w ocenie TK nie jest dopuszczalne regulowanie w ustawie niepodatkowej tak istotnych elementów konstrukcji prawnej podatków, jak jego przedmiot". "TK zgadza się ze stwierdzeniem skarżącej spółki, że fundamentalną kwestią z perspektywy prawidłowego wypełnienia przez podatnika ciążącego na nim obowiązku podatkowego jest właściwe ustalenie przedmiotu i podstawy opodatkowania" - wskazał.

Przy okazji TK zwrócił uwagę, że po tym wyroku "ustawodawca wprowadzając nową definicję budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, która nie będzie odwoływała się do ustaw niepodatkowych, powinien również zmienić obowiązującą definicję legalną budynku (...), która równiez odwołuje się do przepisów Prawa budowlanego".

"Do czasu nowelizacji, co powinno nastąpić nie później, niż w terminie wskazanym w wyroku TK (18 miesięcy), przepis będący przedmiotem tego rozstrzygnięcia może być nadal stosowany, a wydane na jego podstawie decyzje w sprawach indywidualnych pozostają w mocy" - zastrzegł sędzia Wojciechowski.

Obecnie budynki opodatkowane są od ich powierzchni użytkowej (maksymalna stawka 28,78 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej), a budowle od wartości (stawka wynosi 2 proc.). To powoduje, że od budowli zwykle płaci się dużo wyższy podatek od nieruchomości niż od budynku.

Od 2025 roku będzie całkiem nowy podatek od nieruchomości?

Zdaniem dr. Adama Kałążnego, radcy prawnego i partner associate w Deloitte, cytowanego przez Business Insider, wyrok jest również sensacyjny, ponieważ wyznacza ustawodawcy konkretny termin, 18 miesięcy, na wprowadzenie zupełnie nowych definicji budowli i budynku, czyli przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

"Ministerstwo musi opracować takie definicje, które nie będą odsyłały do prawa budowlanego. — Oznacza to, że od 2025 r. prawdopodobnie będziemy mieli w Polsce zupełnie nowy podatek od nieruchomości"-cytuje eksperta Business Insider. 

Według portalu, jeśli wyrok wejdzie w życie w styczniu 2025 r., to podatnicy dopiero od tego momentu będą mogli składać wnioski o wznowienie postępowań i odzyskanie podatku od nieruchomości, o ile będą do tego merytoryczne podstawy.

Pieniądze to nie wszystko - Jarosław Fuchs
Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek opłat za mieszkanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze