Artur Soboń gościem programu Huberta Biskupskiego Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Super Biznes Artur Soboń gościem programu Huberta Biskupskiego "Pieniądze to nie wszystko"

Podatki

Tak rząd zmieni Tarczę Antyinflacyjną! Podatki i akcyza w górę. Minister Soboń tłumaczy [TYLKO U NAS]

2022-11-09 15:42

Tarcza Antyinflacyjna od przyszłego roku nie będzie funkcjonować w tej samej formie co do tej pory. Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział dla SuperBiznesu, że nie oznacza to rezygnacji rządu z walki z inflacją. Jak podkreślił, nikt nie wycofuje tarcz antyinflacyjnych, zmienić się mają jedynie narzędzia ich funkcjonowania. Co będzie dalej z cenami żywności i paliwa?

Tarcza antyinflacyjna do zmian! Artur Soboń zdradził plany rządu

Artur Soboń był w środę 9 listopada gościem Huberta Biskupskiego w programie SuperBiznesu "Pieniądze to nie wszystko". Zapytany o to, czy rezygnacja z tarcz antyinflacyjnych wpłynie na wzrost inflacji w przyszłym roku przyznał, że "taki efekt może mieć miejsce". Podkreślił jednak, że rząd nie zlikwiduje tarczy antyinflacyjnej, a jedynie zmieni narzędzia.

- Nie likwidujemy tarczy antyinflacyjnej, tylko zmieniany narzędzia. W tym roku zastosowaliśmy prosty impuls obniżając VAT, akcyzę i podatek od sprzedaży detalicznej na produkty i usługi związane z paliwem, energią i gazem. Przez dodatki i maksima cenowe, realizujemy politykę ograniczenia cen energii. Tam gdzie nie jest to możliwe, czyli np. zerowy VAT na żywność, to będziemy to kontynuowali - podkreślił wiceminister finansów.

Niższe podatki na paliwo kończą się w 2023 roku. Czy czeka nas 10 zł za litr paliwa?

Przedstawiciel ministerstwa finansów przyznał, że o ile zerowy VAT na żywność pozostanie, to niższe opodatkowanie paliwa prawdopodobnie skończy się wraz z 2022 rokiem. Jak podkreśla wiceminister, niska akcyza na paliwo jest niezgodna z dyrektywą europejską, a Komisja Europejska stawia twarde warunki i rząd nie chce kolejnego konfliktu z instytucją europejską. To jednak nie oznacza, że nie będą zastosowane inne rozwiązania legislacyjne.

- Może być inne rozwiązanie legislacyjne. Mamy przestrzeń w naszych największych spółkach paliwowych, żeby ceny na stacjach paliw był racjonalne - podkreśla Soboń.

Wiceminister finansów zaznaczył również, że wciąż daleka droga do ceny 10 zł za litr paliwa, a "gdyby nie mądra polityka Orlenu", to ceny byłyby wyższe niż obecne (czyli ponad 6 zł za litr benzyny i ok. 7 zł za litr diesla).

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze