Od 1 stycznia 2025 r. deweloperzy, a także firmy remontowe, będą musiały segregować odpady powstające przy okazji prowadzonych inwestycji.

i

Autor: Shutterstock

Budownictwo

Rewolucja w recyclingu. Zwroty butelek to dopiero początek

2024-04-02 15:25

Jak informuje Interia, Od 1 stycznia 2025 r. deweloperzy, a także firmy remontowe, będą musiały segregować odpady powstające przy okazji prowadzonych inwestycji. Odpady będą zbierane z podziałem na sześć kategorii: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie. Przepisy remontowo-budowalne nie są nowością, teraz chodzi o to, żeby rozdzielać odpady budowlano-remontowe na frakcje - oddzielić drewno od gruzu, plastiku czy ceramiki. Ale to nie koniec zmian eko w 2025 r.

Budowlanka, odzież i kaucje szereg zmian proeko od 2025 r

Kaucje to najpopularniejsza obecnie zmiana, która zacznie obowiązywać od 2025 r. Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group, cytowany przez portalsamorzadowy.pl przypomina , że "konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że będzie musiał wrócić do sklepu i oddać puszkę po wypitym napoju, aby otrzymać zwrot kaucji". Przepisy zakładają, że doliczona kaucja będzie wynosić 50 groszy od jednego opakowania. To nie jedyna zmiana jaka czeka nas od nowego roku. 

Obowiązek przystąpienia do programu mają duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, natomiast mniejsze placówki będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Ale nie tylko handel dotkną zmiany. Nowe obowiązki wynikające z unijnego prawa będą mieli też przedsiębiorcy z branży budowlanej.

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał ich nakaz segregacji odpadów, które powstaną podczas prac remontowych, wykończeniowych itp. Odpady będą zbierane z podziałem na sześć kategorii: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie. Będą mogli zlecić takie zadanie wyspecjalizowanemu podwykonawcy, albo zająć się tym sami. 

Osoby prywatne przeprowadzające remont, nadal, bez zmian, w dalszym ciągu będą mogły zamówić w gminach specjalny kontener na odpady budowlane. 

W 2025 r. pojawi się również obowiązek dla gmin. Będą one musiały rozbudować Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zużytych tekstyliów - chodzi głównie o zużytą odzież. Co prawda już istnieje odbiór zużytych ubrań, ale jest on wciąż na etapie wdrażania. Ten obowiązek wynika z dostosowania się do unijnego prawa, który zobowiązuje gminy do przyjmowania zużytych ubrań. 

Pieniądze to nie wszystko Jakub Wiech

QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Czy wiesz co znaczą te słowa

Pytanie 1 z 15
Co oznaczał zwrot „być dzianym” (na foto pani z kolektury Totka)
QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Czy wiesz co znaczą te słowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze