Marlena Maląg

i

Autor: ADAM GUZ/ KPRM Marlena Maląg

Rewolucja w urlopach. Minister Maląg podaje szczegóły

2022-02-15 13:01

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedzła znaczne zmiany z Kodeksie Pracy. Będą one dotyczyły urlopów i związane są z wdrażaniem dyrektywy unijnej z 2019 roku o łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Spodziewać się można m.in. wydłużenia urlopu rodzicielskiego czy wprowadzenie nowych typów urlopów.

Minister Marlena Maląg zapowiada zmiany w Kodeksie Pracy

Minister Marlena Maląg zaznacza jednak, że zmiany w Kodeksie Pracy będą przez najbliższy miesiąc w fazie konsultacji. Wśród nich jest choćby wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on tożsamy z urlopem macierzyńskim. Urlop rodzicielski może zostać wykorzystany zarówno prze matkę, jak i ojca, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

CZYTAJ TAKŻE Zerowy PIT 2022 dla przedsiębiorców z czwórką dzieci. Polski Ład i PIT-0, czyli ulga dla rodzin 4+

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku bliźniaków. Marlena Maląg zapowiedziała w Polskim Radiu, że będzie dziewięć dodatkowych tygodni do wykorzystania, ale urlopu niepodzielnego, który będą mogli wykorzystać tylko ojcowie. Za ten okres będzie przysługiwać 70 proc. podstawy wymiaru.

Podniesiona ma być również wysokość zasiłku macierzyńskiego z 60 proc. do 70 proc. Jeśli matka złoży w ciągu 21 dni po porodzie wniosek o udzieleniu urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od razu po urlopie macierzyńskim, otrzyma na ten czas zasiłek wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru

Marlena Maląg zapowiedziała nowe urlopy

Ponadto dyrektywa unijna, którą zamierza wdrożyć w Polsce Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zakłada wprowadzenie również nowych urlopów. Wśród nich pojawi się urlop opiekuńczy na 5 dni, przysługujący na opiekę nad chorym członkiem rodziny (małżonkiem, dzieckiem, czy rodzicem), lub osobą, z którą dzielimy gospodarstwo domowe i wymaga wsparcia lub opieki z powodów medycznych. Rząd planuje, aby był to urlop bezpłatny.

W ustawie pojawić ma się również urlop o "sile wyższej", które da każdemu pracownikowi prawo do wolnego (16 godzin w ciągu roku) z powodu spraw niecierpiących zwłoki. Takimi może być np. choroba, czy wypadek bliskiej osoby. Płatny będzie do 50 proc. wymiaru podstawy. Będzie również zmiana dotycząca pracy zdalnej.

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?

- Elastyczna i zdalna praca musi być dokładnie zdefiniowana w pisemnym porozumieniu między pracownikiem i pracodawcą. Nie może być tak, żeby pracownik był 24 godziny na dobę w dyspozycji pracodawcy, bo pracuje zdalnie - zapowiedziała Marlena Maląg w Polskim Radiu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze