Jak zrobić dziecku test na COVID-19 będąc w izolacji?

i

Autor: Getty Images

Covid-19 wykryty z oddechu w minutę. Rewolucyjne rozwiązanie w testowaniu koronawirusa

2021-06-02 14:47

Dotychczasowe testy na obecność koronawirusa nie należą do wygodnych. Wie o tym każda osoba, która spędziła cały dzień w kolejce do namiotu z testem. Pojawiła się jednak metoda, która może być rewolucją w wykrywaniu obecności wirusa. Nowy rodzaj testu wymaga jedynie oddechu. Nowe badanie na SARS-CoV-2 działa podobnie jak alkomat.

Władze medyczne Singapuru wydały tymczasową zgodę na używanie podobnego do testera trzeźwości systemu wykrywającego zakażenie koronawirusem na podstawie analizy wydychanego powietrza - informuje Reuters. Test daje wynik w około minutę.

Test na koronawirusa jak alkomat

Produkt stworzył lokalny start-up Breathonix związany z Narodowym Uniwersytetem Singapuru. Badania kliniczne wykazały ponad 90-procentową skuteczność testu. System określa, czy dana osoba jest zainfekowana czy nie, na podstawie analizy związków chemicznych w wydychanym powietrzu.

 Firma poinformowała, że we współpracy z ministerstwem zdrowia pracuje nad próbnym wdrożeniem produktu na jednym z przejść granicznych Singapuru z Malezją. Analiza oddechu będzie przeprowadzana obok stosowanego obecnie szybkiego testu antygenowego na obecność SARS-CoV-2. Jeżeli wynik badania oddechowego będzie pozytywny, obowiązkowy będzie dodatkowy test metodą PCR.

Nowy test na koronawirusa. Kiedy?

 System wykorzystuje jednorazowe ustniki i został zaprojektowany tak, by badani nie zakażali się od siebie nawzajem.

 Breathonix przekazał, że to pierwszy test tego typu zarejestrowany w Singapurze, a firma prowadzi rozmowy na temat jego dalszego wykorzystania z kilkoma instytucjami z kraju i zagranicy. Podobne systemy opracowano już w kilku innych państwach, w tym w Holandii i Indonezji - pisze Reuters.

Ogromne kolejki po darmowy test na koronawirusa
Sonda
Czy miałeś robiony test na koronawirusa?
Najnowsze