Pierwszy dzień szkoły
Rodziców i dzieci w tym roku szkolnym czeka sporo zmian. Sprawdź, co w tym roku zmienia się w opłatach i za co nie musisz płacić w szkole publicznej.
1. W odpowiedzi na postulaty rodziców w nowym prawie oświatowym wprowadzono możliwość gromadzenia środków pieniężnych na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Ale opłaty uiszczane na to konto są dobrowolne! Dyrektor szkoły nie może uzależniać np. wydania świadectwa od dokonania wpłaty przez ucznia.
2. Grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dokonane za pośrednictwem szkoły nie jest obowiązkowe. Rodzice mają możliwość ubezpieczenia swoich dzieci we własnym zakresie, wybierając dowolnego ubezpieczyciela. Ale jest jeden wyjątek – wyjazdy szkolne, podczas których wszystkie dzieci są ubezpieczane grupowo. Jak podkreśla MEN, w przypadku placówek prowadzących kształcenie zawodowe szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu zapewnia ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Zobacz również: Jak nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną? [PORADNIK]
3. Rodzic nie ma obowiązku przynoszenia do przedszkola lub szkoły artykułów higienicznych i biurowych. O te materiały powinien zadbać organ prowadzący placówkę (burmistrz, starosta).
4. Uczniowie muszą mieć możliwość pozostawienia w szkole podręczników (np. w szafkach, specjalnych szatniach). Szkoła nie może żądać od rodziców zapłaty za szafki. Ewentualna opłata za szafki może być dobrowolna. To w gestii dyrekcji szkoły jest wyposażenie placówki w niezbędne meble i sprzęt.
5. Szkoła (w określonych warunkach) musi zapewnić dzieciom darmowy dojazd do szkoły i z powrotem. Jak podaje MEN, jeśli władze samorządowe ustaliły sieć szkół w taki sposób, że odległość między domem ucznia a szkołą obwodową przekracza dystans wymieniony w cytowanych ustawach (tj. 3 km dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów dotychczasowych gimnazjów), obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewożenia dziecka. Jeśli gmina nie ma możliwości zorganizowania dojazdu, ma obowiązek zwrotu kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej. W przypadku, gdy dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.W przypadku, gdy wyżej wymienione odległości nie są przekroczone, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę podczas przewozu. W ustawie przewidziano zatem organizację dowozu w sytuacjach nieobligatoryjnych. Dotyczy to jednak obszaru gminy, w granicach której organizowana jest sieć szkół. Sieć publicznych placówek powinna być zaplanowana w sposób umożliwiający realizację obowiązku szkolnego przez uczniów, przy uwzględnieniu odległości wymienionych w ustawie. Jeżeli nie jest to możliwe, gmina jest zobowiązana do organizacji dojazdów lub pokrycia kosztów przejazdu do szkół obwodowych.
Sprawdź też: Nowy rok szkolny. Minister Zalewska obiecuje podwyżki dla nauczycieli, ale na raty
6. Darmowe podręczniki. W tym roku uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych otrzymają darmowe podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe do obowiązkowych zadań edukacyjnych. Kupi je szkoła z dotacji, którą otrzyma z budżetu państwa. Uczniowie klas II i III szkoły podstawowej otrzymają podręcznik zapewniony przez MEN. Rodzice będą musieli kupić jedynie podręczniki do zajęć nieobowiązkowych, np. do: religii, etyki, drugiego języka obcego. Z nowych podręczników w roku szkolnym 201 7/2018 będą korzystać dzieci z klas I, IV i VII szkoły podstawowej, które od września rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej. MEN zastrzega, że darmowe podręczniki są własnością szkoły i są wypożyczane uczniom na dany rok szkolny. Po jego zakończeniu uczeń ma obowiązek zwrócić książki do biblioteki szkolnej. Jeżeli dziecko uszkodzi lub nie odda podręczników, szkoła może zażądać od jego rodziców zwrotu kosztów. Szczegółowe zasady wypożyczania podręczników określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia przynajmniej 3-letniego okresu używania tych podręczników.
7. Szkoła nie zapewnia wyżywienia. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne. Warunki z jej korzystania, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę (gminą, starostwem). Do opłat wnoszonych przez uczniów, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników oraz kosztów utrzymania stołówki. Organ prowadzący szkołę lub dyrektor, posiadający stosowne upoważnienie może, zwolnić rodziców albo pełnoletniego ucznia z całości lub części opłat w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny, a także w uzasadnionych przypadkach losowych.
8. Edukacja dzieci 6-letnich w przedszkolach publicznych jest darmowa. Gmina otrzymała z budżetu państwa subwencję na każdego sześciolatka w przedszkolu. Rodzic opłaca jedynie wyżywienie.
Sprawdź koniecznie: Warszawa wyda 12 mln zł na darmowe bilety dla uczniów
9. Dostęp do dziennika elektronicznego jest bezpłatny. Pobieranie z tego tytułu jakichkolwiek opłat jest niezgodne z zalecaniami MEN.