Urząd Skarbowy

i

Autor: Shutterstock Urząd Skarbowy

Podatki

Rodzinna darowizna. Dwa błędy, przez które musisz zapłacić podatek

2024-06-30 6:05

Przekazywanie darowizn w rodzinie podlega ścisłym regulacjom prawa podatkowego. Nawet niewielkie błędy mogą skutkować koniecznością oddania znacznej części przekazanych środków Skarbowce. Warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach prawnych, aby uniknąć dzielenia się darowizną z Urzędem Skarbowym.

Darowizna od rodziny zwolniona z podatku pod warunkami – uchwała NSA

Darowizna od rodziny może mieć formę przelewu lub gotówkową. Przez długi czas widoczne były rozbieżności w orzecznictwie – czy gotówka od rodziny, wpłacona następnie na konto, może być zwolniona z podatku. Różne orzeczenia sądów przyjmowały sprzeczne poglądy. Spowodowało to interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak na ironię, RPO chciał orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego korzystnego dla obywateli jednak wyszło na odwrót.

- Nie wiadomo bowiem, czy konieczne jest udokumentowanie przekazania środków pieniężnych wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na rachunek nabywcy (…) Zdaniem Rzecznika wykształciły się dwie przeciwstawne linie orzecznicze (…) Sądy administracyjne dostrzegają, że kwestia nie jest jednolicie ujmowana w orzecznictwie – podaje strona RPO.

Rzecznik zadał pytanie prawne NSA. Uchwała okazała się dla podatników niekorzystna:

- Przepis (…) zwalnia z opodatkowania dokonane w obrębie najbliższej rodziny przesunięcia praw majątkowych, pod warunkiem że dokonane zostaną one w sposób jawny. Zabezpiecza to interesy Skarbu Państwa przed ewentualnymi nadużyciami ze strony podatników, którzy w celu uniknięcia odpowiedzialności podatkowej, mogliby powoływać się na fikcyjne czynności prawne dokonane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, czego zweryfikowanie w postępowaniu podatkowym stwarzałoby trudności – orzekł NSA w uchwale sygn. III FPS 3/22 z dnia 20 marca 2023 r.

Darowizna od rodziny – koniecznie zgłosić do urzędu skarbowego

Możliwe, że przepisy prawa podatkowego dotyczące darowizn w rodzinie są skonstruowane w sposób przesadnie formalny i uciążliwy. Jednak należy się do nich zastosować, aby uniknąć niespodzianek, tzn. konieczności oddania części darowizny urzędowi skarbowemu.

Na podstawie uchwały NSA wiadomo już, że darowizna od rodziny musi mieć formę przelewu, aby uniknąć podatku. Jednocześnie należy spełnić drugi warunek wyrażony w art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn - zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W praktyce należy udać się do urzędu skarbowego wraz z wydrukiem uzyskanym wcześniej z banku. Następnie wypełnić formularz podatkowy, a wydruk bankowy umieścić jako załącznik. Urzędniczki pomogą w formalnościach zwalniających z podatku pod warunkiem, że wszystko zmieści się w przepisach: darowizna w formie przelewu, następnie zgłoszona skarbówce.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze