Ustawa o fundacji rodzinnej z podpisem prezydenta
Zgodnie z nowymi przepisami fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie. Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.
W komentarzu dla PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił, że podpisana przez prezydenta ustawa o fundacji rodzinnej umożliwi "utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie". Dodał, że fundacja taka pozwoli akumulować polski kapitał i budować silne marki. "Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne" - zauważył w komentarzu dla PAP minister technologii i rozwoju Waldemar Buda. Dodał, że jest to kolejny krok na rzecz ułatwienia zmian pokoleniowych w polskich firmach. "Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie" - podkreślił minister.
Jak zwrócił uwagę szef MRiT, do budowy silnych przedsiębiorstw niezbędny jest czas. "Fundacja rodzinna będzie stanowiła instrument akumulacji polskiego kapitału i budowy silnych marek nie tylko na rynku krajowym" - ocenił.