Rodzinny biznes

i

Autor: Shutterstock & Marcin Gadomski / Super Express Rodzinny biznes

Ustawa o fundacji rodzinnej

Rodzinne firmy mają powody do zadowolenia. Prezydent Duda podpisał ważną ustawę

2023-02-07 15:46

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa o fundacji rodzinnej z podpisem prezydenta

Zgodnie z nowymi przepisami fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie. Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

W komentarzu dla PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił, że podpisana przez prezydenta ustawa o fundacji rodzinnej umożliwi "utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie". Dodał, że fundacja taka pozwoli akumulować polski kapitał i budować silne marki. "Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne" - zauważył w komentarzu dla PAP minister technologii i rozwoju Waldemar Buda. Dodał, że jest to kolejny krok na rzecz ułatwienia zmian pokoleniowych w polskich firmach. "Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie" - podkreślił minister.

Jak zwrócił uwagę szef MRiT, do budowy silnych przedsiębiorstw niezbędny jest czas. "Fundacja rodzinna będzie stanowiła instrument akumulacji polskiego kapitału i budowy silnych marek nie tylko na rynku krajowym" - ocenił.

Najnowsze

Materiał sponsorowany