Pierwszy wzrost od dziewięciu miesięcy
Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w środę , że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. wzrosła o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,2 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. rdr. Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2023 r. wzrosła o 9,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,5 proc.
Analityk PIE zauważył, że wynik sprzedaży detalicznej to pierwszy wzrost od dziewięciu miesięcy. Dodał, że komentarz GUS wskazuje na poprawę sprzedaży: paliw (+16,7 proc.), motoryzacji (+12,3 proc.) oraz farmaceutyki (+2,3 proc.). Spadki wciąż występują w handlu prasą i książkami (-11,0 proc.), meblami i sprzętu RTV i AGD (-10,9 proc.) oraz tekstyliach (-1,9 proc.) - zauważył.
Ekspert ocenił, iż spadek inflacji przy "solidnym wzroście wynagrodzeń" wspiera odbicie konsumpcji.
"Pozytywne nastroje widać także w badaniach koniunktury – w październiku wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej zbliżył się do poziomu sprzed lutego 2022. Rosnąca zamożność przyczyni się do poprawy w przyszłym roku – analitycy ankietowani przez Focus Economics wskazują na wzrost rzędu 3,3 proc." – stwierdził Sergiej Druchyn.
Ekonomista dodał, że wyniki budownictwa "napędza głównie budowa obiektów inżynierii lądowej ze wzrostem o 17,6 proc.". Liczba specjalistycznych robót budowlanych wzrosła o 7,1 proc. rdr i "ponownie rośnie rynek mieszkaniowy" – dynamika budowy budynków była o 1,1 proc. wyższa niż rok temu – wskazał. Zdaniem Druchyna, zmiany w cyklu na rynku mieszkaniowym wspomogą poprawę konsumpcji – wraz z większym popytem na mieszkania "wzrośnie też sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD".