PIT-y za 2019 rok. Ministerstwo Finansów już ostrzega przed oszustami

2020-02-18 7:52 KaJa
e-pity 2019 nie działa - AWARIA SYSTEMU! Co się stało? Kiedy będzie działać?
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News PIT

Od soboty, 15 lutego Polacy mogą rozliczyć swoje deklaracje podatkowe za pośrednictwem rządowej usługi „Twój e-PIT”. Serwis, nad którym piecze sprawuje Ministerstwo Finansów jest w pełni bezpieczny, jednak resort przestrzega przez kolejną falą oszustów, którzy podszywają się pod ministerstwo i najprawdopodobniej usiłują wyłudzić dane osobowe.

To już drugi rok kiedy fiskus rozlicza PIT-y za nas. Wystarczy wejść na rządową stronę „Twój e-PIT” i zaakceptować swoje zeznanie, online można również odliczyć wybrane przez na ulgi czy przekazać swój 1 proc. podatku na wybraną organizację. Jak podaje resort finansów złożono już ponad 400 tys. deklaracji podatkowych, a do samego serwisu logowano się ponad milion razy.

Zobacz także: PIT za 2019 rok. Wszystko co trzeba wiedzieć o tegorocznym rozliczeniu podatkowym [PORADNIK]

Czas kiedy Polacy rozliczają się z fiskusem oznacza również wzmożoną działalność oszustów na tym polu. Podszywają się oni pod resort finansów bądź inne państwowe instytucje i wysyłają maile. W wiadomościach najczęściej proszę o potwierdzenie rzekomo wysłanej deklaracji klikając w podany link czy informują, o błędach w rozliczeniu, które trzeba naprawić również w podstawiony link. Zarówno Ministerstwo Finansów jak i Krajowa Administracja Skarbowa przestrzegają, że nie wysyłają oni żądnych informacji do podatników za pomocą maila. Należy pamiętać, że każe wejście w link podany niewiadomego pochodzenia czy podanie swoich danych na niesprawdzonych stronach można skończyć się bardzo źle. Przestępcy mogą w ten sposób nasze dane do logowania się na konto bankowe czy wyłudzić kredyt.

Sprawdź również: 500 plus finansowane przez firmy. Szokujące wyniki sondażu dotyczącego podatków

- Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych - napisano na stronie internetowej resoru finansów.

Najnowsze