Jak rozliczyć PIT?
Składając korektę możesz zmienić w zeznaniu - już przekazanym do urzędu skarbowego m.in. niepoprawny adres zamieszkania, brak wskazania przysługujących ulg, nieuwzględnienie dodatkowych przychodów czy OPP, której przekazujemy 1 proc. podatku. Błąd możesz wykryć samodzielnie, może być też tak, że to fiskus wezwie cię do skorygowania deklaracji. Korektę warto złożyć niezwłocznie. Jeżeli korekta zeznania PIT nie jest składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie wymaga uzasadnienia. Dołączenie do korekty uzasadnienia i opisanie popełnionego błędu w pierwotnym zeznaniu, będzie w takim przypadku dobrowolne. Korektę w rocznym zeznaniu podatkowym za 2021 r. możemy zrobić samodzielnie. Jeśli rozliczenie było w formie elektronicznej nie zajmie to dużo czasu. Możesz to zrobić przez rządową usługę "Twój e-PIT", jak i za pośrednictwem programów komercyjnych do rozliczania rocznych zeznań podatkowych.
Polecany artykuł:
W usłudze Twój e-PIT istnieje opcja korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika jak i zaakceptowanego automatycznie. W przypadku składania zeznania w formie papierowej również można nanieść poprawki. W takiej sytuacji korektę składasz w okienku podawczym urzędu podatkowego lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Czas na złożenie korekty do PIT
Zeznania za 2021 rok możesz korygować aż do końca 2027 roku. Pamiętaj jednak, że czas złożenia korekty wpływa na ewentualny zwrot podatku. Jeśli masz złożyć korektę i dopłacić do zeznania, zrób to jak najszybciej, by nie płacić odsetek. Ważne! Korekta złożona w odpowiednim terminie łącznie z zapłatą zaległości podatkowej spowoduje zaniechanie ukarania za przestępstwo karne skarbowe, a zapłata zaległości podatkowej w terminie 7 dni od daty złożenia korekty i nie później niż 6 miesięcy po upływie terminu na złożenie korygowanej w danym momencie deklaracji, powoduje obniżenie odsetek podatkowych.