Premier Mateusz Morawiecki w Davos

i

Autor: Piotr Zajączkowski/KPRM Premier Mateusz Morawiecki w Davos

Davos 2023

Rusza Forum w Davos. Prezydent Duda i premier Morawiecki na szczycie

2023-01-16 9:52

Na przestrzeni tygodnia w trakcie rozpoczynającego się dziś Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wypowiadać się będą przedstawiciele polskich władz. W tegorocznej edycji jednej z najważniejszych konferencji ekonomicznych na świecie wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Jacek Sasin i Magdalena Rzeczkowska. W tym roku forum odbywa się pod hasłem "współpraca w podzielonym świecie.

Co jest na agendzie?

W trakcie konferencji nie zabraknie polskich akcentów. W specjalnie przygotowanym pawilonie - Polish House Davos - od wtorku (16.01.2023) do czwartku (19.01.2023)odbywać się będą przemówienia oraz debaty, w których udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapowiedziano również udział prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz kierownictwa dużych spółek skarbu państwa.

Agencja IAR podaje, że dyskusje podczas trwającego do piątku (20.021.2023) forum będą dotyczyć zarówno wyzwań gospodarczych, takich jak uniknięcie globalnej recesji, jak i geopolitycznych, w tym wojny na Ukrainie. Istotnym tematem debat będzie także kryzys klimatyczny.

We wtorek (17.01.2023) o godz. 11:15 specjalne przemówienie wygłosi w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a w środę (18.01.2023) o 15:45 kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Do Davos zjada się miliarderzy z całego świata

Wielkimi nieobecnymi będą Chiny, choć z innego powodu. Kraj wciąż męczy się z pandemią COVID-19 i niestabilną giełdą, która w całym 2022 r. uszczupliła majątki chińskich krezusów o 224 mld dol. W przypadku Chin organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego zapowiedzieli obecność delegacji "wysokiego szczebla". 

Tradycyjnie najliczniejszą grupę bogaczy tworzą Amerykanie - w Davos weźmie udział 33 miliarderów. Europa ma dość skromną delegację - z całego kontynentu zarejestrowało się 18 miliarderów.

Jak podaje IAR, Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego spodziewają się przyjazdu ponad 50 szefów państw lub rządów, w sumie oczekuje się przeszło 2,7 tys. przedstawicieli elity politycznej.  Spodziewany jest również największy w historii udział przedstawicieli świata biznesu - to ponad 1,5 tys. osób z 700 podmiotów. W tym gronie znajdzie się przeszło 600 szefów koncernów i dużych firm.

Jak podał Reuters, w zapewnieniu bezpieczeństwa w Davos ma pomóc 5 tys. szwajcarskich żołnierzy, wspierających lokalną policję. Strefę zakazu lotów mają zabezpieczyć myśliwce sił powietrznych krążące nad kurortem.

Po przerwie spowodowanej restrykcjami pandemicznymi Światowe Forum Ekonomiczne powraca do swego tradycyjnego, styczniowego terminu.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Obawiasz się kryzysu w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze