hulajnogi

i

Autor: pixabay

e-hulajnogi

Rusza sezon na e-hulajnogi! Nowe przepisy i mandaty do 1000 złotych

2023-03-17 14:20

Poprawia się pogoda, a to oznacza, że znowu na ulicach polskich miast będziemy mogli częściej spotkać elektryczne hulajnogi. To również oznacza większe zagrożenie na ulicach dla pieszych, ale także obowiązek stosowania się do nowych przepisów przez "hulajnogistów". Za ich naruszenie, może grozić mandat wysokości nawet 1000 zł.

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Przepis również Ciebie dotyczą, możesz dostać mandat

Hulajnogi elektryczne na stałe weszły do krajobrazu transportowego dużych miast, także tych w Polsce. Oczywiście w okresie zimowym ich popularność znacznie spada, ze względu na temperaturę, oraz śnieg i lód na chodnikach, który nie jest zbyt dobra nawierzchnią dla takiego środka transportu. Jednak wraz z poprawą pogody elektryczne hulajnogi wrócą do łask. Jeśli zamierzamy z nich korzystać, warto pamiętać, że od dawna w Polsce nie panuje "wolna amerykanka" i należy dostosować się do przepisów.

Przede wszystkim hulajnogą nie można kierować będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków psychoaktywnych. Bolt zapowiedział, że jako odpowiedzialny operator, aplikacja do wynajmu hulajnóg będzie sprawdzać trzeźwość kierujących. Za jazdę pod wpływem alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi nam mandat wysokości 1000 zł, a za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) 2500 zł.

Należy pamiętać także o ograniczeniach prędkości, które wynosi 20 km/h. Poruszać można się po ścieżce rowerowej (jeśli taka jest), a gdy jej nie ma po jezdni, jeśli ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 30 km/h. Jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej jezdni możemy jechać po chodniku z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszych", której ustawa nie precyzuje. Ponadto kierujący hulajnoga powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.

Za przekroczenie prędkości na hulajnodze grożą takie same mandaty jak w przypadku kierowców samochodów, tj.

  • Przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł
  • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h - 100 zł
  • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h - 200 zł
  • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h - 300 zł
  • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h - 400 zł
  • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - 800 zł
  • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - 1000 zł

Ponadto należy pamiętać, że na przejściu dla pieszych, tak jak na rowerze - należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją na druga stronę ulicy. W innym wypadku grozi nam mandat wysokości 100 zł. Ponadto obowiązują nas znaki zakazu zatrzymywania się i postoju.

Za nieprawidłowe parkowanie hulajnogą grozi nam akra wysokości 100 zł. Nie można nią utrudniać ruchu, tj. zostawiać jej na środku chodnika, ścieżki rowerowej, czy jezdni. Jeśli nie ma w pobliżu wyznaczonego miejsca, możemy ją zaparkować równolegle najbliższej zewnętrznej krawędzi chodnika, zostawiając 1,5-metra przejścia dla pieszych.

Hulajnogi elektryczne potrafią być niebezpieczne

Hulajnogi elektryczną choć wyglądają niepozornie, na pewno nie są zabawkami. Jak podaje wyborcza.biz powołując się na dane Komendy Głównej Policji, tylko w 2022 roku kierujący ehulajnogami spowodowali 272 wypadki w których zginęły 3 osoby i 278 zostało rannych. Policjanci przez rok wystawili ponad 3300 mandatów i ponad 2400 pouczeń. 

Pieniądze to nie wszystko - Anna Moskwa - E23: PL for UA
Sonda
Czy korzystasz z hulajnogi elektrycznej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze