14. emerytura 2022

Ruszają wypłaty 14. emerytury! Nie do każdego seniora trafi czternastka w sierpniu

2022-08-17 18:31

Pierwsze wypłaty 14. emerytury rozpoczną się już niedługo, bo dokładnie 25 sierpnia. – Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Gorąco uczulam na wszelkie próby oszustwa. Pieniądze będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura - kiedy wypłata środków dla seniorów?

Czternasta emerytura to kolejne w tym roku świadczenie dla emerytów i rencistów i ważne wsparcie w dobie inflacji. Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą już za dwa tygodnie – 25 sierpnia. Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. 

Ile wynosi 14. emerytura w 2022 roku?

Maksymalna wysokość 14. emerytury jest równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca, czyli po tegorocznej waloryzacji emerytur. W 2022 r. wynosi ona 1217,98 zł netto („na rękę”), czyli 1338,44 zł brutto. Maksymalną czternastkę otrzymają seniorzy ze świadczeniami do 2900 zł brutto. W przypadku czternastek stosuje się zasadę "złotówka za złotówkę" - jest próg dochodowy i im wyższa emerytura, tym czternastka będzie niższa. Świadczenie wypłacane jest z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków.

- 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych smsów czy jakichkolwiek innych czynności. Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

14. emerytura miała być jednorazowym świadczeniem. Tymczasem już teraz mówi się o tym, że czternasta emerytura może zostać wypłacona również w 2023 roku. Czy to oznacza, że czternastki zostaną z nami na stałe?  Czy rząd rozważa wypłacanie 14. emerytur także w 2023 roku? Wiceminister finansów Artur Soboń przyznaje w programie "Pieniądze, to nie wszystko", że taka jest intencja rządu, by tak właśnie było. Zatem wszystko wskazuje na to, że czternastka staje się narzędziem wsparcia seniorów w czasach gigantycznej inflacji.

Dla kogo 14. emerytura? Wsparcie otrzyma 9 mln seniorów

W 2022 roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Najnowsze