Logo Alior Bank i BGK

i

Autor: materiały prasowe Logo Alior Bank i BGK

Ruszył program Polska Cyfrowa. Alior Bank i BGK będzie udzielał pożyczek na rozwój szybkiego internetu

2017-07-18 17:41

Bank Gospodarstwa Krajowego - kontrolowany przez rząd, podpisał umowę ze zwycięzcą przetargu Alior Bankiem, na udzielanie pożyczek dla 6,5 tys. firm na rozwój infrastruktury szybkiego internetu. „Pożyczki szerokopasmowe" będą pochodzić ze środków programu Polska Cyfrowa, który finansuje Unia Europejska. Wypłaty mają ruszyć już we wrześniu tego roku.

Za pośrednictwem Alior Banku (największym akcjonariuszem banku jest państwowy PZU) do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych trafi 40 mln zł, z możliwością zwiększenia puli środków do 100 mln zł. Jak podkreśla serwis Money.pl, był to jedyny bank, który stawił się do przetargu.

Zobacz również: Ważne zmiany w kredytach hipotecznych. Łatwo zrezygnujesz z podpisanej umowy i spłacisz dług przed czasem

- Program Polska Cyfrowa ma wzmocnić cyfrowe fundamenty dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju i pełne wykorzystanie możliwości jakie dają technologie cyfrowe. Jednym z założeń POPC jest walka z tzw. wykluczeniem cyfrowym, a jego beneficjentami są gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Dlatego ciszy nas, że zostaje uruchomione kolejne narzędzie służące wyrównywaniu szans – podkreśla wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

- BGK jest kluczową instytucją w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – tłumaczy Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu banku. – Jednym z naszych zadań jest zarządzanie środkami unijnymi, w tym także tymi, przeznaczonymi na zapewnienie dostępu do szybkiego internetu. Poza doprowadzeniem łączy internetowych do każdego gospodarstwa domowego w Polsce, program „Cyfrowa Polska" jest warunkiem niezbędnym do urzeczywistnienia cyfryzacji administracji państwowej, rozwoju nowoczesnych usług, a w dzisiejszych czasach jest również bazą do budowy przemysłu, czyli reindustrializacji. Te czynniki są fundamentem SOR – dodaje prezes.

Sprawdź też: Frankowicze będą zachwyceni. Frank nie był tak tani od słynnego „czarnego czwartku"

- Cieszymy się, że Alior Bank będzie pierwszym partnerem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie finansowania rozwoju sieci szerokopasmowych. Alior Bank ma duże doświadczenie we wspieraniu firm w dostępie do preferencyjnych warunków zabezpieczenia i kredytowania. Rozwój i finansowanie infrastruktury teleinformatycznej są dla nas istotne, ponieważ szeroki dostęp do Internetu wpisuje się w ogłoszoną w tym roku przez bank strategię „Cyfrowego buntownika". Zakłada ona m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań cyfrowych i przeprowadzenie klientów przez rewolucję technologiczną w sposób bezpieczny i przyjazny – powiedział Michał Chyczewski, wiceprezes Zarządu p.o. prezesa Alior Banku. - Bank jest silnie zaangażowany w realizację programów publicznych oraz współpracę w tym zakresie z BGK. Na pewno wykorzystamy nasze dotychczasowe doświadczenie – dodał Michał Chyczewski.

„Pożyczki szerokopasmowe" przeznaczone są dla firm telekomunikacyjnych, których w Polsce zarejestrowanych jest ok. 6,5 tys. O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej, zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu (o przepustowości min. 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół). Pojedyncza pożyczka może wynosić od 20 tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowania nawet do 15 lat.

Najnowsze