Rynek dowozu jedzenia w Polsce [RAPORT]

2018-04-21 18:00

Polacy coraz częściej zamawiają jedzenie do domów czy miejsc pracy. Przybywa na rynku firm trudniących się dowozem żywności z restauracji prosto do klienta. Zobacz, jak ten rynek obecnie wygląda i jakie wyznacza trendy.  

Polacy coraz częściej decydują się na zamówienie jedzenia z dostawą do domu. Szacuje się, że nawet połowa posiłków przygotowywanych w lokalach gastronomicznych, to dania serwowane na wynos. Na taki krok zwykle decydują się klienci lokali serwujących pizzę, kebab czy sushi. Zwykle dania zamawiają, korzystając z serwisów: pyszne.pl, pizzaportal, ubereats.com.

Polecane: Zwyczaje Polaków. Zobacz, jak kupujemy jedzenie

Jak czytamy w raporcie firmy Stava, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele istotnie wpłynęło na zwyczaje żywieniowe Polaków. Analiza przeprowadzona tuż po wejściu zakazu w życie wykazała wzrost ilości zamówień na dowóz od 33 do 65 proc. w stosunku do wcześniejszych niedziel (w zależności od miasta). Jak podkreślają autorzy tego raportu w najbliższym czasie możemy spodziewać się otwarcia w niedziele wielu lokali dotychczas w ten dzień nieczynnych. Zakaz będący dla wielu solą w oku, dla restauratorów okazuje się być wyjątkową okazją do zarobku.

A w jakie dni Polacy najchętniej kupują jedzenie na wynos? Okazuje się, że na przykład burgerownie największe oblężenie klientów przeżywają pod koniec pracującego tygodnia. Poniedziałki czy wtorki zdecydowanie nie cieszą się w tym przypadku powodzeniem. „Piątkowe upodobanie do wołowiny może zastanawiać w kontekście głęboko kulturowo zakorzenionego zakazu jedzenia mięsa w ten dzień” - czytamy w raporcie.

Weekendy w pełni należą do pizzy. Włoski przysmak zamawiamy bez opamiętania od piątkowego popołudnia do niedzieli. Natomiast w tygodniu (od poniedziałku do piątku) chętnie zamawiamy do biur lub domów pierogi. Według autorów raportu w niedzielę większość pierogarni jest zamknięta.

Przeczytaj: Najdroższe jedzenie świata [GALERIA]

A jaki jest czas oczekiwania na posiłki zamawiane on-line? W restauracjach, które zatrudniają swoich kierowców, średni czas oczekiwania na posiłek waha się od 39 do 68 minut. Czas ten zleży od pory złożenia zamówienia. Autorzy raportu zaznaczają, że  jest to jednak średni czas oczekiwania, zatem około połowa klientów może czekać na swoje zamówienie nawet do 2h.

Co ciekawe, najszybciej z realizacją zamówień wyrabiają się tzw. kebabownie. Powód? Kebab jest łatwy i szybki w przygotowaniu. I średnio dociera do klienta w ciągu ok. 37 minut. Najdłużej trzeba czekać na sushi. W przypadku tego dania średni czas oczekiwania może oscylować w granicach 78 minut.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze