400 mln zł dla górników z PGG

i

Autor: mj-s 400 mln zł dla górników z PGG

Rząd dał 400 milionów złotych na 14-stki dla górników! Bez zgody Brukseli

2022-02-16 16:51

Jak podaje Business Insider, opierając się na źródłach z Ministerstwa Aktywów Państwowych, na konto Polskiej Grupy Górniczej wpłynęło 400 mln zł. Jak się jednak okazało, Polska nie otrzymała zgody od Komisji Europejskiej na przekazanie pieniędzy górnikom. PGG potrzebowała pieniędzy, aby sfinansować podwyżki, które wywalczyli związkowcy, oraz czternaste wypłaty.

Górnicy dostali 400 mln. Komisja Europejska jeszcze nie wydała zgody

Jeszcze w grudniu 2021 roku, rząd PiS podjął rozmowy wstępne z Komisją Europejską. Wtedy też MAP zapewniło, że złoży w tej sprawie wniosek jak najszybciej. Ostatecznie do tego nie doszło, więc nie ma pewności, czy KE zgodzi się na przekazanie dotacji. Jeśli europejski organ odrzuci polski wniosek, PGG będzie musiało zwrócić 400 mln dotacji. Jak podaje Business Insider, gdyby MAP nie zdecydowało się na przekazanie dotacji, Polska Grupa Górnicza musiałaby złożyć wniosek o upadłość.

ZOBACZ TAKŻE Cała prawda o zarobkach górników! Ile płacą w górnictwie?

EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Górnicy wywalczyli podwyżki. Bez 400 mln zł nie udałoby się ich zrealizować

W styczniu górnicy PGG wywalczyli podwyżki. Do tego w lutym przypada okres wypłaty czternastek, więc spółki górnicze zmagają się wtedy z problemami finansowymi. Wynikiem porozumienia miało być podniesienie średnich zarobków w spółce z 7829 zł brutto do 8200 zł brutto.

Gdyby PGG nie zgodziło się na podwyżki, strajk górników zablokowałby wysyłki węgla do elektrowni. To oczywiście skutkowałby jeszcze większym pogłębieniem kryzysu energetycznego. Tymczasem jak podaje Business Insider o dotację zawnioskowało również Tauron Wydobycie. Program dla górnictwa ma kosztować budżet państwa blisko 29 mld zł.

Problemy z górnikami w Polsce. Jak długo będziemy wydobywać węgiel?

Zgodnie z obecnymi przepisami Unii Europejskiej, nie można już przekazywać publicznych pieniędzy na wydobycie węgla. Polska planuje zamknąć kopalnie najpóźniej w 2049 roku. Jednak w związku z pakietem UE "Fit for 55" KE może chcieć, aby zrobić to nawet o dekadę wcześniej. To oznacza, że sprawa dotacji dla kopalni może być kolejną "kością niezgody" pomiędzy Unią Europejską a rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?
Najnowsze