dym komin węgiel

i

Autor: Shutterstock

Rząd ociepli domy najbiedniejszym mieszkańcom 33 miast [LISTA]

2018-02-06 16:02

Rząd planuje docieplić domy najuboższych Polaków. Na wsparcie będą mogli liczyć mieszkańcy 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, które znalazły się w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia. Pilotaż programu ruszy na wiosnę i pochłonie 180 mln zł – pisze „Gazeta Wyborcza".

Za 180 mln nie uda się zmodernizować wszystkich domów, ale od czegoś musimy zacząć. Na początek chcemy podpisać z gminami porozumienia o współpracy i sprawdzić, ile domów w nich dotyka problem ubóstwa energetycznego. Te domy będą mogły dostać wsparcie – powiedział w rozmowie z „GW" Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem. – Szacujemy, że termomodernizacja domu jednorodzinnego kosztuje ok. 50 tys. zł już z wymianą pieca na węgiel na ekologiczne ogrzewanie. Ale pieniądze na likwidację pieców dają dziś same gminy i programy unijne. Dlatego planujemy, że my będziemy finansować termomodernizację w ok. 70 proc., program operacyjny dołoży 20 proc., a samorządy 10 proc. – dodał.

Sprawdź także: [SMOG] Co zrobić ze starym piecem? [INFOGRAFIKA]

Jak czytamy w dzienniku, ustawa o termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce ma być gotowa w marcu. Sprecyzowana zostanie w niej m.in. definicja ubóstwa energetycznego.
– To jest nam potrzebne, aby zacząć realizować program docieplania domów najuboższych Polaków. To niezbędny punkt, jeśli chcemy ograniczać zanieczyszczenie powietrza w Polsce – podkreśla Piotr Woźny.

Czytaj też: Ministerstwo Energii rozpoczyna walkę z ubóstwem energetycznym

Z danych Instytutu Ekonomii Środowista, które przytacza Gazeta, wynika, że ocieplenie ścian i dachu oraz uszczelnienie okien i drzwi pozwala ograniczyć zużycie energii, a w konsekwencji rachunki, o nawet 50 proc. O połowę zmniejsza się wówczas także emisja zanieczyszczeń.
Przypomnijmy, że według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 50 miast w Europie o największym średniorocznym stężeniu PM2,5 aż 33 są w Polsce. Do najbardziej zanieczyszczonych należą m.in.: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz.

Zobacz również: JAK POKONAĆ SMOG

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze