Dolny Śląsk: Śmiertelny wypadek mężczyzny w kopalni Rudna

i

Autor: Getty Images Dolny Śląsk: Śmiertelny wypadek mężczyzny w kopalni Rudna

Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo [ANALIZA FOR]

2020-10-02 12:51

W myśl porozumienia rządu Prawa i Sprawiedliwości z górniczymi związkowcami wydobycie węgla Polskiej Grupy Górniczej miałoby być dotowane z pieniędzy podatników aż do 2049 roku, a górnicy zatrudnieni obecnie we wszystkich państwowych kopalniach węgla kamiennego mieliby uzyskać gwarancje pracy aż do uzyskania uprawnień do emerytur górniczych lub otrzymania osłon socjalnych. Dwudziestokilkuletnia osoba zaczynająca dzisiaj pracę w państwowym górnictwie uzyskałaby w ten sposób gwarancje niewidziane w żadnym innym sektorze gospodarki ani w górnictwie prywatnym - analizuje Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Polscy podatnicy co roku dopłacają ponad 3 mld zł do emerytur i rent górników węgla kamiennego i brunatnego. Szacuje się, że koszty opóźnienia zamykania kopalń mogą za 5 lat przekroczyć kolejne 3,5 mld zł rocznie. Do tego już dzisiaj rząd pośrednio subsydiuje nieopłacalne wydobycie poprzez państwowe spółki energetyczne, a teraz, likwidując obowiązek hurtowej sprzedaży energii, zmniejszy jeszcze przejrzystość tego procederu. Efektem będzie dalsze hamowanie inwestycji w energetyce oraz wyższe rachunki gospodarstw domowych i przedsiębiorstw za prąd.

ZOBACZ TEŻ: Studia za granicą od stycznia? W tych krajach to możliwe! Sprawdź, jak aplikować

Państwowa Polska Grupa Górnicza posiada najmniej wydajne kopalnie w całym sektorze. Bez nowych dotacji prawdopodobnie zakończyłyby one wydobycie już w latach 2035–2040. Przyjęty w porozumieniu rządu ze związkowcami harmonogram przewiduje jednak, że wydobycie w jednej trzeciej z nich miałoby być kontynuowane w następnych latach i stopniowo wygaszane aż do 2049 roku.

SPRAWDŹ TAKŻE: Za pieniądze dla biednych kupowali sobie luksusowe wille! SKANDAL w Kościele

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze