Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa

i

Autor: Shutterstock

Rząd zainterweniuje w sprawie wysokich cen paliwa! Ale nie tak jakbyśmy chcieli

2021-10-17 15:31

Ceny paliw osiągają rekordowe wartości, a to nie jest problem dotyczący tylko kierowców. Wpływają również na koszty transportu i napędzają już i tak wysoką inflację. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał w ostatniej rozmowie z Radiem ZET, że rząd szuka sposoby na obniżkę rosnących cen paliw. Również niedawno Jarosław Kaczyński wspominał, że poparłby interwencję państwa w tym sektorze. Problem w tym, że na ten moment politycy partii rządzącej wykluczają możliwość obniżenia podatku akcyzowego na paliwo.

Ceny paliw rosną, ale rząd nie zamierza obniżyć akcyzy

Jeszcze kilka dni temu, Jarosław Sellin w RMF FM zapowiedział, że rząd akcyzy nie obniży. Tłumaczył, że "jako odpowiedzialna władza, musimy dbać o to by budżet się spinał". Twierdził również, że dzięki rządom PiS Polacy mają w portfelach więcej pieniędzy, więc wcale nie muszą się tak martwić drożyzną. Ponadto podkreślił, że akcyza jest ważnym dochodem z budżetu państwa, który służy programom społecznym takich jak 500 plus, czy podniesienie płacy minimalnej.

ZOBACZ Kaczyński nie obniży akcyzy! Nie chce utraty dochodów

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Tym razem Jarosław Sellin był gościem Radia ZET. Podtrzymał swoje słowa, że nie będzie obniżki akcyzy, ale stwierdził, że rząd prawdopodobnie zainterweniuje w sprawie wysokich cen paliw. Przytoczył przy tym słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który miał powiedzieć, że rząd "znajdzie inny instrument". 

Sam Jarosław Kaczyński w sobotę w RMF FM potwierdzał, że nie będzie obniżał akcyzy, choć sam w 2011 roku twierdził coś innego. Zapowiedział jednak, że jeśli będzie pomysł, aby w inny sposób obniżyć ceny paliwa, to zapewne go poprze.

Sonda
Czy powinno się obniżyć akcyzę na paliwo?

Ceny paliw szybują w górę, a razem z nimi inflacja

Obecnie średnie ceny detaliczne paliw w Polsce według e-petrol.pl wynoszą 6,09 zł/litr Pb98, 5,89 zł/litr Pb 95, 5,89 zł/litr ON i 3,11 zł/litr LPG. Na niektórych stacjach ceny za benzynę 95 sięgają już nawet 6 zł. Prognozy na 18-24 października portalu również nie są zbyt optymistyczne. Jednocześnie według danych GUS inflacja we wrześniu wyniosła 5,9 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze