Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa

i

Autor: Shutterstock

Rząd zainterweniuje w sprawie wysokich cen paliwa! Ale nie tak jakbyśmy chcieli

2021-10-17 15:31

Ceny paliw osiągają rekordowe wartości, a to nie jest problem dotyczący tylko kierowców. Wpływają również na koszty transportu i napędzają już i tak wysoką inflację. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał w ostatniej rozmowie z Radiem ZET, że rząd szuka sposoby na obniżkę rosnących cen paliw. Również niedawno Jarosław Kaczyński wspominał, że poparłby interwencję państwa w tym sektorze. Problem w tym, że na ten moment politycy partii rządzącej wykluczają możliwość obniżenia podatku akcyzowego na paliwo.

Ceny paliw rosną, ale rząd nie zamierza obniżyć akcyzy

Jeszcze kilka dni temu, Jarosław Sellin w RMF FM zapowiedział, że rząd akcyzy nie obniży. Tłumaczył, że "jako odpowiedzialna władza, musimy dbać o to by budżet się spinał". Twierdził również, że dzięki rządom PiS Polacy mają w portfelach więcej pieniędzy, więc wcale nie muszą się tak martwić drożyzną. Ponadto podkreślił, że akcyza jest ważnym dochodem z budżetu państwa, który służy programom społecznym takich jak 500 plus, czy podniesienie płacy minimalnej.

ZOBACZ Kaczyński nie obniży akcyzy! Nie chce utraty dochodów

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Tym razem Jarosław Sellin był gościem Radia ZET. Podtrzymał swoje słowa, że nie będzie obniżki akcyzy, ale stwierdził, że rząd prawdopodobnie zainterweniuje w sprawie wysokich cen paliw. Przytoczył przy tym słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który miał powiedzieć, że rząd "znajdzie inny instrument". 

Sam Jarosław Kaczyński w sobotę w RMF FM potwierdzał, że nie będzie obniżał akcyzy, choć sam w 2011 roku twierdził coś innego. Zapowiedział jednak, że jeśli będzie pomysł, aby w inny sposób obniżyć ceny paliwa, to zapewne go poprze.

Sonda
Czy powinno się obniżyć akcyzę na paliwo?

Ceny paliw szybują w górę, a razem z nimi inflacja

Obecnie średnie ceny detaliczne paliw w Polsce według e-petrol.pl wynoszą 6,09 zł/litr Pb98, 5,89 zł/litr Pb 95, 5,89 zł/litr ON i 3,11 zł/litr LPG. Na niektórych stacjach ceny za benzynę 95 sięgają już nawet 6 zł. Prognozy na 18-24 października portalu również nie są zbyt optymistyczne. Jednocześnie według danych GUS inflacja we wrześniu wyniosła 5,9 proc.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze