gaz

i

Autor: gettyimages Rząd ma w planach wprowadzenie w 2023 maksymalnej ceny gazy dla odbiorców indywidualnych

Ceny gazu

Czy rząd zamrozi ceny gazu w 2023 roku? "Projekt jest do konsultacji"

2022-11-22 16:29

Czy rząd zamrozi ceny gazu w 2023 roku? Na posiedzeniu rządu 22 listopada obradowano nad zamrożeniem cen gazu, aby uchronić Polaków przed gwałtownym wzrostem rachunków. Jak podał rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wiążące decyzje jeszcze nie zapadły i projekt będzie poddany kolejnym konsultacjom. Trwają dyskusję nad rozmiarami wsparcia.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zamrożenia cen gazu. A do końca tarczy antyinflacyjnej coraz bliżej

Rada Ministrów w trakcie obrad 22 listopada 2023 roku podjął projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka, projekt wymaga jeszcze doprecyzowania oraz kolejnych analiz i będzie ponownie poddany obradom  na kolejnym posiedzeniu rządu, prawdopodobnie we wtorek 29 listopada.

Rzecznik potwierdził, że maksymalnymi cenami gazu będą objęci odbiorcy indywidualni (gospodarstwa domowe), oraz podmioty wrażliwe realizujące ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (szkoły, szpitale etc.). Prawdopodobnie od 1 stycznia skończy się tarcza antyinflacyjna i wróci stawka VAT na gaz wysokości 23 proc., co oznacza podwyżkę cen. Dlatego rząd zdecydował się na wdrożenie mechanizmu ochronnego, ale wciąż trwają dyskusje dotyczące rozmiarów wsparcia.

Rząd chce zapewnić Polakom "akceptowalne" ceny gazu

Przygotowujemy takie rozwiązania, żeby ta cena była akceptowalna dla gospodarstw domowych i instytucji wrażliwych - tylko o tych dwóch grupach w tym wypadku mówimy - powiedział Aleksander Brzózka.

Ustawa ma też określić rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, które zajmują się obrotem paliw gazowych. Za wypłatę rekompensat odpowiedzialny ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

Po zatwierdzeniu ustawy przez rząd trafi ona pod obrady do Sejmu. Jeśli Sejm ją przyjmie, zostanie poddana obradom i przy założeniu, że nie będzie poprawek, trafi na biurko prezydenta RP.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze