To syndyk zajmie się teraz frankowiczami
Jak już informowaliśmy, na skutek przymusowej restrukturyzacji z 30 września 2022 r. bank ten uzyskał wyjątkowy status. Wszystkie wartościowe aktywa zostały przeniesione na nowy Velo Bank, natomiast kredyty „frankowe” pozostawiono w Getinie. Dodatkowo, nad bankiem roztoczono parasol ochronny w postaci ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Skutki tego są dramatyczne, o czym świadczą historie moich klientów - mówił w rozmowie z Super Biznesem Kancelarii Adwokackiej Mikołaj Rusiński, adwokat frankowiczów.
Jak mówi Rusiński, jeden z frankowiczów uzyskał prawomocny wyrok na kwotę niemal 200 tys. zł. Mimo to, nie jest w stanie nic z nim zrobić. Getin odmawia dobrowolnego wykonania wyroku, a ustawa o BFG zakazuje wszczynania egzekucji przez komornika. Pieniądze na zawsze pozostaną już na papierze.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny 30 września ur. wszczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku ze względu na jego trudną sytuację finansową. Niemal całość działalności Getin Noble Bank SA (tak brzmi pełna nazwa banku) została przeniesiona do Banku BFG (instytucji pomostowej), którego akcjonariuszami są BFG (51 proc.) i System Ochrony Banków Komercyjnych (49 proc.).