Przez trzy lata mająca siedzibę w Gdańsku firma Amber Gold kusiła klientów wysokim oprocentowaniem.

i

Autor: wikipedia.pl, Zorro2012, licencja CC BY-SA 3.0 pl Przez trzy lata mająca siedzibę w Gdańsku firma Amber Gold kusiła klientów wysokim oprocentowaniem.

Sąd uniewinnił twórcę Amber Gold Marcina P. TO OSTATECZNE!

2021-01-15 13:50

Afera Amber Gold to jedna z najbardziej oburzających spraw ostatnich lat. Twórca niesławnej firmy, która miała inwestować w złoto i inne kruszce został uniewinniony. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury wyroku uniewinniającego Marcina P. ws. opóźnień we wpłatach zaliczek na podatek.

Twórca Amber Gold został uznany za niewinnego w jednej z pobocznych spraw, które były przeciwko niemu toczone. Sąd Najwyższy uniewinnił Marcina P. ws. przestępstwa skarbowego. Chodziło o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. To ostateczny wyrok. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w 2018 roku. Szef Amber Gold miał nie wpłacać w terminie pobranych zaliczek na konto urzędu skarbowego za pensje w maju i czerwcu 2012 roku. Opóźnienia miał mieć też w latach 2010 i 2011.

- Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten oddalił kasację prokuratury, co oznacza, że uniewinnienie Marcina P. w tej sprawie jest ostateczne - podaje Onet. 

Prokurator uważał, że nadpłaty należności nie można uznać za część spłaty innej należności po terminie. Sąd Najwyższy nie zgodził się z tym. - Trochę zastanawia, że doszło w tej sprawie do wniesienia kasacji, z tego względu, że tak naprawdę interesy finansowe Skarbu Państwa nie zostały w tej sprawie w najmniejszym stopniu przez P. ani zagrożone, ani naruszone - powiedział sędzia Andrzej Siuchniński. Przypomniał, że NSA uznał, że nadpłatę można wliczyć na poczet zaległości podatkowych, kiedy nadpłata powstała wcześniej niż zaległość.

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Oszuści kradną dane!

Express Biedrzyckiej - Michał Wójcik: Ziobro nie miał nic wspólnego z dymisjami w KRS

Amber Gold to polskie przedsiębiorstwo finansowe z siedzibą w Gdańsku, powstałe 27 stycznia 2009. Zostało założone przez Marcina P.. Było głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express. Zostało zlikwidowane 20 września 2012 roku. Uznawane za tzw. piramidę finansową. Straty spowodowane jego działalnością prokuratura oceniała w 2014 roku na 851 mln zł.

W 2014 roku przeciwko P. (17 zarzutów) i jego żonie (12 zarzutów) toczyło się postępowanie karne, cywilny pozew zbiorowy złożony przez poszkodowanych inwestorów, którzy złożyli także kolejny pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

Marcin P. i Katarzyna P., twórcy piramidy finansowej Amber Gold, zostali w październiku 2019 r. skazani odpowiednio na karę 15 lat i 12,5 roku więzienia. Wyrok jest nieprawomocny i złożono od niego apelację. Osoby, które utopiły oszczędności życia w piramidzie finansowej, mogą liczyć na odzyskanie niewielkiego ułamku zainwestowanych pieniędzy. Pierwsze zwroty pieniędzy dla poszkodowanych przez Amber Gold były wypłacane w kwietniu 2018 roku. W styczniu 2021 roku rozpoczęły się wypłaty pieniędzy wierzycielom z IV kategorii, czyli zwykłych klientów spółki.

Najnowsze