Samochody warte fortunę z fabrycznymi usterkami. UOKiK ostrzega - ZDJĘCIA

2016-04-26 16:15

Teoretycznie – jak spod igły. W praktyce – z fabrycznymi usterkami, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Mowa o nowych, wartych nawet kilkaset tysięcy złotych samochodach takich jak Jaguary, Maserati czy BMW.

Zgodnie z prawem każdy przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym UOKiK.

Tylko w kwietniu br. na liście potencjalnie niebezpiecznych produktów, o których poinformował Urząd znalazło się kilkanaście modeli samochodów i dwa modele skuterów.

Zobacz także: UOKiK wyśle do twojej firmy tajemniczego klienta. Przejmuje także rolę sądów

Przykłady? Maserati Quattroporte (M156) oraz Ghibli (M157) wyprodukowane we Włoszech. Według cennika dostępnego na stronie polskiego dealera ceny standardowej wersji pierwszego zaczynają się od  118 060 euro, Ghibli kupimy już za „jedyne”  71 997 euro. Poinformowano, że w obydwu modelach istnieje ryzyko zacięcia pedału przyspieszenia w dowolnej pozycji, spowodowane… luźnym dywanikiem podłogowym lub przypadkowym obiektem leżącym na podłodze auta. 

W Jaguarach XE i XF z roku modelowego 2016-2017, silnikiem 2.0 może nastąpić rozłączenie przewodu paliwowego niskiego ciśnienia od filtra paliwa. Może to skutkować samoczynnym zgaśnięciem silnika oraz brakiem możliwości ponownego jego uruchomienia, a także pojawieniem się zapachu paliwa. W konsekwencji zaniku pracy silnika może nastąpić utrata wspomagania hamowania po drugim lub trzecim wciśnięciu pedału hamulca, co zwiększa ryzyko kolizji. Cenny tych samochodów zaczynają się od od 159 100 zł (XE) i 199 900 zł (XF).

Czytaj również: Kontrole stacji paliw: najgorzej jest z olejem napędowym

Usterki wykryto również we wprowadzonej w ubiegłym roku na rynek limuzynie BMW serii 7, w której może dojść do awarii sterownika poduszek powietrznych (cena auta od 428 100 zł  do 481 900 zł).

Samochody i motocykle na liście ostrzeżeń UOKiK (od początku kwietnia 2016 r.):

1. Nissan Pulsar
NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o usterce w niektórych samochodach marki Nissan Pulsar (C13), wyprodukowanych od 22.05.2014 r. do 21.12.2015 r. w Hiszpanii. Poinformowano, że w ww. modelu może dochodzić do nieprawidłowej regulacji zasięgu reflektorów w sytuacji, gdy tył samochodu jest mocno obciążony.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 137 pojazdów. 

2. BMW 7 (G11 i G12) 
BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie powiadomił Prezesa UOKiK o usterce w niektórych samochodach marki BMW 7, G11 i G12,wyprodukowanych od 13.10.2014 r. do 11.12.2015 r. w Niemczech.

Może Cię zainteresować: Amsterdam przestawi się na elektryczne auta w ciągu 10 lat

Poinformowano, że w ww. modelach podczas silnego przyspieszania lub hamowania w bardzo rzadkich przypadkach może dojść do wewnętrznego błędu sterownika. Potencjalnie może dojść do krótkotrwałej awarii sterownika poduszek powietrznych sygnalizowanej lamką kontrolną.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 160 pojazdów.  Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami samochodów objętych kampanią o konieczności wizyty w warsztacie w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

3. Honda
Przedsiębiorca Honda Motor Europe Ltd. (Sp. z o.o.), Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa UOKiK, że akcesorium: płyta mocująca górny kufer przeznaczona do modeli motocykli: Honda WW125EX PCX z lat 2010-2015 oraz Honda WW150EX PCX150 z lat 2012-2015, może nie być bezpieczne dla użytkowników.

Czytaj: Mercedes może stworzyć w Polsce 1,5 tys. miejsc pracy. Będzie fabryka?

Poinformowano, że w wyniku nieprawidłowo zaprojektowanej podstawy mocującej kufer górny, mechanizm blokujący kufer nie działa zgodnie z oczekiwaniami producenta. Może to podczas jazdy skutkować odłączeniem samego kufra od podstawy i jego odpadnięciem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 5 wyrobów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że wszyscy nabywcy wadliwych podstaw mocujących górny kufer zostaną wezwani na bezpłatną naprawę w ramach serwisowej kampanii przywoławczej.

4. Jaguar XE i XF
Przedsiębiorca British Automotive Polska S.A. powiadomił Prezesa UOKiK, że niektóre samochody marki Jaguar XE i XF z roku modelowego 2016-2017, wyposażone w silniki wysokoprężne 2.0, mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Zobacz: Firma sprzedająca prąd oszukiwała klientów? UOKiK prowadzi postępowanie

Poinformowano, że w ww. samochodach może nastąpić rozłączenie przewodu paliwowego niskiego ciśnienia od filtra paliwa. Może to skutkować samoczynnym zgaśnięciem silnika oraz brakiem możliwości ponownego jego uruchomienia, a także pojawieniem się zapachu paliwa. W konsekwencji zaniku pracy silnika może nastąpić utrata wspomagania hamowania po drugim lub trzecim wciśnięciu pedału hamulca, co zwiększa ryzyko kolizji.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 195 pojazdów.  Przedsiębiorca poinformuje właścicieli samochodów o możliwości wystąpienia usterki. Naprawa będzie polegała na montażu zabezpieczenia, uniemożliwiającego rozłączenie się przewodu paliwowego niskiego ciśnienia.

5. Nissan
NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie powiadomił Prezesa UOKiK, że niektóre samochody marki Nissan, modele:
- NV200 (M20 NMISA) wyprodukowane od 01.08.2009 r. do 31.03.2016 r.
- NV200 (M20 Shonan) wyprodukowane od 01.08.2009 r. do 27.11.2015 r.
- e-NV200 (ME0 NMISA) wyprodukowane od 01.04.2014 r. do 04.03.2016 r.
- X-Trail (T32 NMGR) wyprodukowane od 15.01.2015 r. do 08.04.2016 r.
- X-Trail (T32 Kyushu) wyprodukowane od 01.04.2014 r. do 25.12.2015 r.
mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Przeczytaj: Google może zapłacić KE 7,4 mld dol. kary za naruszanie zasad wolnej konkurencji

Poinformowano, że w ww. modelach powłoka lakiernicza sprężyny gazowej drzwi tyłu nadwozia nie jest zgodna z wymaganiami projektowymi w zakresie zabezpieczenia antykorozyjnego.

Może to skutkować korozją i pęknięciem zewnętrznej rury sprężyny gazowej, co może spowodować utratę ciśnienia gazu wewnątrz sprężyny gazowej. W takim stanie sprężyna gazowa nie będzie mogła podpierać otwieranych drzwi tyłu nadwozia. Usterka ta może spowodować odłączenie sprężyny gazowej od samochodu podczas operowania drzwiami tyłu nadwozia.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 589 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami wszystkich potencjalnie zagrożonych samochodów w celu dokonania bezpłatnej wymiany sprężyny gazowej drzwi tyłu nadwozia na część poprawioną. Ze względu na ograniczenia w dostępności części i potrzebnych narzędzi, naprawy rozpoczną się w sierpniu 2016.

Zobacz także: Uwaga na łatwopalną suszarkę do żywności! Lidl ostrzega przed pożarem

6. Samochody marki Maserati: Quattroporte (M156) oraz Ghibli (M157) 
Przedsiębiorca Chodzeń Sp. J. z siedzibą w Piasecznie powiadomił Prezesa UOKiK, że niektóre samochody marki Maserati, modele: Quattroporte (M156) oraz Ghibli (M157), rok modelowy MY 14, 15 i 16, wyprodukowane we Włoszech, mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Poinformowano, że w ww. modelach istnieje ryzyko zacięcia pedału przyspieszenia w dowolnej pozycji, spowodowane luźnym dywanikiem podłogowym lub przypadkowym obiektem leżącym na podłodze auta.

Czytaj: IKEA wycofuje pelerynę ze sprzedaży. Grozi uduszeniem lub urazem szyi

Ponadto przedsiębiorca poinformował, że samochody Maserati są wyposażone w funkcję „nadrzędnego hamulca”, co oznacza, że wciśnięcie pedału hamulca zawsze powoduje rozłączenie pedału przyspieszenia i zamknięcie przepustnicy. Pozwala to na bezpieczne zatrzymanie pojazdu nawet w przypadku zablokowania pedału przyspieszenia.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są łącznie 92 samochody.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele pojazdów zostali poinformowani listownie o możliwości wystąpienia usterki. W pojazdach objętych akcją przywoławczą nakładka pedału przyspieszania oraz (jeśli to konieczne) przednie dywaniki zostaną wymienione na wolne od wad.

Źródło: UOKiK

MK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze