Zakupy po preferencyjnej cenie
Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.
Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Zaznaczono, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.
Problemy z zaopatrzeniem węgla
Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 50,7 proc. ankietowanych uważa, że za obecne problemy z zaopatrzeniem w węgiel winny jest rząd, który wprowadził embargo na rosyjski węgiel. 17 proc. badanych uważa, że za obecne problemy odpowiedzialna jest unijna polityka klimatyczna.
Zdaniem 15,8 proc. ankietowanych za obecne problemy z dostępnością do węgla odpowiadają poprzednie rządy, które systematycznie ograniczały wydobycie węgla w Polsce. 7,9 proc. respondentów podaje jako powód inne przyczyny, zaś 8,6 proc. nie miało zdania na ten temat. Ponad 46 proc. respondentów uważa, że samorządy powinny pomóc rządowi w dystrybucji węgla; przeciwnego zdania jest 41 proc.