Polska elektrownia jądrowa

Sasin w Korei. Trwają rozmowy na temat kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce

2022-10-30 11:16

W piątek 28 października Mateusz Morawiecki ogłaszał podpisanie umowy w sprawie elektrowni jądrowej we współpracy z USA, a w niedzielę 30 października Jacek Sasin prowadzi rozmowy w Korei Południowej na temat kolejnej inwestycji. Niebawem może dojść do podpisania listu intencyjnego Polskiej Grupy z Koreańskim KHNP.

Jacek Sasin na spotkaniu w Seulu w sprawie kolejnej elektrowni atomowej

28 października Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że pierwszą elektrownie jądrową w Polsce zbuduje amerykański WECNuclear. Porozumienie w sprawie budowy jednostki zostało zawarte z samą firmą, oraz amerykańskim rządem. Polska miała na stole jeszcze oferty m.in. z Korei Południowej, czy z Francji.

Na jednej elektrowni się jednak nie skończy, co rząd zapowiadał już wcześniej. Dlatego w niedzielę 30 października Jacek Sasin udał się do Seulu w Korei Południowej, aby rozmawiać ma temat "kolejnego, dużego projektu nuklearnego". Minister aktywów państwowych jest już w Korei, ale kluczowe rozmowy mają odbyć się dopiero w poniedziałek 31 października.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Plan spotkania Jacka Sasina w Korei. Będzie więcej niż jedna elektrownia jądrowa w Polsce?

Jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacek Sasin spotka się z południowokoreańskim ministrem handlu i przemysłu i  z ministrem planowania zakupów obronnych. Wicepremier odwiedzi również elektrownię atomową Shin-Kori. Na miejscu są również szefowie Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jak przyznał Jacek Sasin, że negocjacje dotyczą nie tylko rządowego projektu budowy, ale także projektu biznesowego z Koreą. Wiadomo, że współpraca z amerykańską spółką nie wykluczyła ofert z Korei, czy Francji. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller "Temat współpracy z innymi krajami nie jest zamknięty, ponieważ w Polsce planujemy budowę kilku elektrowni".

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze