Ściąga od Lidla. Co oznaczają certyfikaty na żywności?

2020-10-19 16:45 kaja
Lidl sklep
Autor: Shutterstock Lidl sklep

Wybierając się na zakupy, by uzupełnić lodówkowe braki, warto zwracać uwagę na symbole umieszczone na opakowaniach. Dzięki nim możemy dowiedzieć się między innymi, skąd dany produkt pochodzi oraz czy powstał według tradycyjnych receptur. W przypadku włoskich artykułów spożywczych dostępnych w Lidlu sprawdźmy, czy posiadają one certyfikaty takie jak Chroniona Nazwa Pochodzenia czy Chronione Oznaczenie Geograficzne. Wtedy mamy pewność, że kupiliśmy prawdziwie włoski, stworzony w oparciu o lokalne składniki produkt.

W krajach Unii Europejskiej obecny jest system ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych. Dzięki oznaczeniom w prosty sposób podczas zakupów możemy odnaleźć produkty o tradycyjnych recepturach lub pochodzące z danego miejsca lub regionu. Wśród oznaczeń możemy spotkać m.in. Chronioną Nazwę Pochodzenia jak i Chronione Oznaczenie Geograficzne. Różnice między nimi polegają na sile powiązania danego produktu z miejscem jego pochodzenia – oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia znajdziemy na opakowaniach produktów bardzo silnie związanych z danym obszarem produkcji. Artykuły spożywcze z symbolem Chronionego Oznaczenia Geograficznego muszą być po prostu wytwarzane w regionie, którego nazwę dany artykuł spożywczy nosi.

Zobacz także: Prywatne szpitale przyjmą chorych na COVID-19. Zapłaci za to NFZ

Produkty z oznaczeniem Chroniona Nazwa Pochodzenia (czerwono-żółty symbol) we Włoszech znajdziemy z symbolem DOP, czyli Denominazione di origine protetta. Pod tą kategorią kryją się produkty, które pochodzą z określonego miejsca, regionu lub kraju. Co ważne, wszystkie etapy produkcji takiego artykułu spożywczego odbywają się na określonym obszarze geograficznym, a surowce tego produktu również muszą pochodzić z tego terenu. Z kolei jakość produktu lub cechy szczególne są w dużej mierze zasługą danego środowiska geograficznego, włączając w to czynniki naturalne oraz ludzkie. W ofercie Tygodnia Włoskiego w sklepach Lidl Polska znajdziemy różne rodzaje serów, które oznaczone są Chronioną Nazwą Pochodzenia – czyli zostały wyprodukowane według oryginalnych receptur we Włoszech. To na przykład twardy ser z mleka owczego Pecorino Romano DOP, tarty ser Parmigiano Reggiano, mozzarella z mleka bawolego czy ser Pecorino Toscano. Oprócz serów w ofercie dostępne są również oryginalne włoskie wędliny takie jak szynka parmeńska czy włoska szynka dojrzewająca Prosciutto di San Daniele. Fani kuchni włoskiej koniecznie muszą zaopatrzyć się w oryginalnie włoską oliwę – oliwa extra vergine z Bari.

Sprawdź również: Skarbówka sprawdza firmy. O co pytają?

W polskich sklepach znaleźć można jeszcze jedno oznaczenie – Chronione Oznaczenie Geograficzne (niebiesko-żółty symbol), które oznacza, że dany produkt pochodzi z określonego miejsca, regionu lub kraju. W tym przypadku tylko jeden etap produkcji odbywa się na określonym obszarze geograficznym. Jakość artykułów również w głównej mierze wynika z pochodzenia geograficznego. Podczas Tygodnia Włoskiego w ofercie Lidl Polska klienci będą mogli kupić certyfikowane wędliny – np. oryginalną mortadelę z Bolonii lub boczek z Tyrolu południowego. W ofercie znalazł się również certyfikowany ocet balsamico w spray’u oraz idealne do przygotowania włoskiej uczty makarony – penne rigate (Pasta di Gragnano IGP) oraz makaron spaghetti (Pasta di Gragnano IGP).

Mistrz świata karmi gołębie na kwarantannie
Najnowsze