Podwyżka cen alkoholu i papierosów pewna! PiS przegłosował wyższą akcyzę

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Podwyżka cen alkoholu i papierosów pewna! PiS przegłosował wyższą akcyzę

2021-12-02 18:49

Wiadomo, jaką decyzję podjął Sejm w sprawie proponowanego przez Senat odrzucenia w całości ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i papierosy. Posłowie postanowili ją odrzucić. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat uznał, że ustawa o podniesieniu akcyzy na wyroby alkoholowe i papierosy jest niekonstytucyjna z trzech powodów. Pierwszym miało być to, że artykuły o podnoszeniu stawki akcyzy „budzą zasadnicze zastrzeżenia w świetle zasady równości podatkowej”, podane w uzasadnieniu. Drugie Senat uznał, że czas od publikacji aktu prawnego do czasu wejścia w życie nowych zasad, czyli w tym przypadku od 1 stycznia 2022 roku, jest za krótki. Ostatnim argumentem było to, że po pierwszym czytaniu projektu ustawy  zostały zgłoszone poprawki, które miały uzupełnić projekt ustawy o o nowelizację ustawy z dnia 30 marca 2021 r., co miało wykraczać poza zakres projektu ustawy skierowanego do Sejmu. Posłowie jednak odrzucili argumenty Senatu o całkowitym odrzuceniu ustawy w całości, co oznacza, że teraz trafi ona do prezydenta.

Sprawdź: Menadżerowie spółek giełdowych dostali kosmiczne podwyżki

W naszej galerii dowiesz się, gdzie paliwo jest najtańsze.

Podwyżka cen alkoholu i papierosów pewna! PiS przegłosował wyższą akcyzę

Przypomnijmy, że nowe przepisy zakładają zwiększenie akcyzy od 1 stycznia 2022 roku na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc., a akcyza na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc.

Sonda
Czy powinno się obniżyć akcyzę na paliwo?
Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze