emeryt

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Dodatkowe 200 złotych do emerytury

Nowy budżet

Sejm nie zaplanował 14. emerytury na 2023! Seniorzy nie dostaną pieniędzy?

2022-12-19 5:40

Sejm w czwartek przyjął ustawę budżetową na 2023 r. Wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc. Co z dodatkowymi świadczeniami emerytalnymi?

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok

W czwartek Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. W budżecie na 2023 r. zaplanowano wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej na 7,8 proc., a wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc., z terminem waloryzacji ustalonym na 1 marca 2023 r. W budżecie zaplanowano kontynuację programów "Rodzina 500+", "Dobry Start" oraz programu rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Budżet 2023 a emerytury. Co z "czternastką"?

W treści ustawy budżetowej nie ma natomiast wzmianki na temat dodatkowego świadczenia emerytalnego w postaci czternastej emerytury tzw. "czternastki". Dotychczas była wypłacana w wysokości najniższej emerytury dla większości osób ponieważ w przeciwieństwie do "trzynastki" o jej przyznaniu decydowało kryterium dochodowe. 

Nie jest jeszcze pewne jak będzie to zorganizowane w nowej ustawie. Nie zostało ustalone czy czternastkę otrzymają wszyscy, w jakiej kwocie i czy zostanie ona ujednolicona. Większość emerytów otrzyma dodatkowe świadczenie w postaci "trzynastki" w marcu/kwietniu wraz z  marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości oraz w sierpniu/wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę - informuje portal Strefa Biznesu.

Premier Morawiecki zapewnia o wypłacie dodatkowych świadczeń. Jest jeden warunek

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Super Expressem zapewniał, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość pozostanie przy władzy dodatkowe świadczenia emerytalne w postaci 13-tej i 14-tej emerytury zostaną utrzymane "na stałe".

"Trzynastka i czternastka będą dalej utrzymane. Jeśli będziemy nadal rządzić, wpiszemy 14. emeryturę do ustawy, żeby stała się dodatkiem sformalizowanym" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Super Expressem".

Trzynasta i czternasta emerytura są sporym wsparciem dla seniorów w czasie kryzysu, ale emeryci nie mają pewności, czy "czternastka" zostanie wypłacona w każdym kolejnym roku.

"W 2023 r. będzie także absolutnie rekordowa waloryzacja. Na wsparcie emerytów, czyli na waloryzację, trzynastkę i czternastkę, przeznaczymy w sumie 70 mld zł" – powiedział premier. 

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze