seniorzy emeryci

i

Autor: Mastercard seniorzy emeryci

Świetne wieści dla emerytów. Jest decyzja Sejmu

2019-12-20 16:03

Podczas piątkowego głosowania Sejm przyjął projekt dotyczący trzynastych emerytur. Według wstępnych założeń miałaby być one finansowane z tak zwanego Funduszu Solidarnościowego. To świetne wieści dla emerytów. W środę, 18 grudnia Senat przyjął ustawę, ale nie zgodził się na proponowane finansowanie. Komisja sejmowa odrzuciła jednak przygotowaną przez senatorów poprawkę, a posłowie przyjęli projekt ustawy finansowania trzynastek.

Pod koniec listopada w Sejmie uchwalono ustawę, która zmieniła nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Fundusz Solidarnościowy. W ten sposób pozyskanie miały zostać środki na wypłatę trzynastek dla emerytów. Z tej samej puli wspierane miały być renty socjalnie i zasiłki pogrzebowe, które przysługują w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Czytaj również: Popiół, piasek i sierść w popularnych przyprawach. Szokujące wyniki raportu

W środę, 18 grudnia na projektem pracowali senatorowie. Jan Filip Libicki (PSL) i Marek Borowski (KO) zgłosili poprawki do projektu. Zakładały one, że pieniądze z Funduszu Solidarnościowego mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na rzecz osób niepełnosprawnych, a nie na wypłaty trzynastych emerytur. Za poprawkami głosowało aż 96 senatorów, jedna osoba wstrzymała się od głosu i nikt nie był przeciw. Ustawa wróciła na Sejmu gdzie sejmowa komisja finansów publicznych zagłosowała przeciw poprawce wprowadzonej przez Senat. Projekt trafił do głosowania gdzie ostatecznie posłowie go przyjęli. Tym samym dokument trafi teraz do prezydenta. 

Sprawdź także: Suplementy diety będą droższe? Wielkie zmiany dla producentów

Jaka trzynastka w 2020 roku? Kto otrzyma Emeryturę plus?

Świadczenie z programu Emerytura plus jest równe minimalnej krajowej emeryturze bądź rencie. W 2019 roku wypłaty wynosiły 1100 złotych brutto. W przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, ponownie emeryci i renciści otrzymają waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że do pewnego progu osoba pobierająca emeryturę i rentę, zwłaszcza ta najmniej otrzymująca z ZUS, może się spodziewać waloryzacji kwotowej w wysokości 70 złotych brutto. Powyżej kwota świadczenia wzrośnie o 3,24 proc. W tym przypadku najmniejsza emerytura krajowa wyniesie 1170 złotych brutto i tyle też emeryci i renciści otrzymają z programu Emerytura plus. Komu więc będzie przysługiwać trzynastka? Wypłatę dodatkowego świadczenia z ZUS dostaną zapewne te same osoby, co w 2019 roku. Czyli ci, którzy pobierają:

- emerytury i renty w systemie powszechnym

- emerytury i renty rolników, służb mundurowych

- emerytury pomostowe

- świadczenia i zasiłki przedemerytalne

- renty socjalne

- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

- renty inwalidów wojennych i wojskowych

Zobacz: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze