Pod koniec listopada w Sejmie uchwalono ustawę, która zmieniła nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Fundusz Solidarnościowy. W ten sposób pozyskanie miały zostać środki na wypłatę trzynastek dla emerytów. Z tej samej puli wspierane miały być renty socjalnie i zasiłki pogrzebowe, które przysługują w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.
Czytaj również: Popiół, piasek i sierść w popularnych przyprawach. Szokujące wyniki raportu
W środę, 18 grudnia na projektem pracowali senatorowie. Jan Filip Libicki (PSL) i Marek Borowski (KO) zgłosili poprawki do projektu. Zakładały one, że pieniądze z Funduszu Solidarnościowego mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na rzecz osób niepełnosprawnych, a nie na wypłaty trzynastych emerytur. Za poprawkami głosowało aż 96 senatorów, jedna osoba wstrzymała się od głosu i nikt nie był przeciw. Ustawa wróciła na Sejmu gdzie sejmowa komisja finansów publicznych zagłosowała przeciw poprawce wprowadzonej przez Senat. Projekt trafił do głosowania gdzie ostatecznie posłowie go przyjęli. Tym samym dokument trafi teraz do prezydenta.
Sprawdź także: Suplementy diety będą droższe? Wielkie zmiany dla producentów
Jaka trzynastka w 2020 roku? Kto otrzyma Emeryturę plus?
Świadczenie z programu Emerytura plus jest równe minimalnej krajowej emeryturze bądź rencie. W 2019 roku wypłaty wynosiły 1100 złotych brutto. W przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, ponownie emeryci i renciści otrzymają waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że do pewnego progu osoba pobierająca emeryturę i rentę, zwłaszcza ta najmniej otrzymująca z ZUS, może się spodziewać waloryzacji kwotowej w wysokości 70 złotych brutto. Powyżej kwota świadczenia wzrośnie o 3,24 proc. W tym przypadku najmniejsza emerytura krajowa wyniesie 1170 złotych brutto i tyle też emeryci i renciści otrzymają z programu Emerytura plus. Komu więc będzie przysługiwać trzynastka? Wypłatę dodatkowego świadczenia z ZUS dostaną zapewne te same osoby, co w 2019 roku. Czyli ci, którzy pobierają:
- emerytury i renty w systemie powszechnym
- emerytury i renty rolników, służb mundurowych
- emerytury pomostowe
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne
- renty socjalne
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
- renty inwalidów wojennych i wojskowych
Zobacz: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza