Zwrot podatku

Seniorze! Skarbówka zwraca nawet 700 zł za Polski Ład! Kiedy dostaniesz pieniądze?

2023-02-03 8:33

Poza waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatkowych świadczeń w postaci 13. i 14. emerytur, seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci zwrotu nadpłaconego podatku. Ile wyniesie?

Zwrot nadpłaconego podatku. Seniorze możesz zyskać nawet kilkaset złotych!

Od stycznia do czerwca 2022 roku obowiązywała 17 proc. stawka PIT. 1 lipca 2023 roku została obniżona do 12 proc. W związku z tym seniorzy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Wysokość zwrotu jest uzależniona od wysokości emerytury - nie każdy go otrzyma. 

Osoby, których świadczenie emerytalne nie przekracza 2 500 zł brutto nie otrzymają zwrotu podatku ponieważ od stycznia 2022 roku było ono zwolnione z podatku PIT (w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł). Dlatego, na zwrot podatku mogą liczyć seniorzy, których miesięczna emerytura jest wyższa niż 2 500 zł brutto. Przy wysokich świadczeniach zwrot wynosi nawet 700 zł.

Zwrot podatku. Kiedy i w jaki sposób pieniądze trafią do odbiorców?

W jaki sposób Urząd Skarbowy zwróci pieniądze? Może je zwrócić za pośrednictwem listonosza lub w przypadku wypełnienia odpowiedniego miejsca w formularzu PIT i udostępnieniu numeru konta - zwrot zostanie przelany bezpośrednio na konto.

Kiedy otrzymamy zwrot od skarbówki? Jak przypomina dziennik "Fakt" w połowie lutego skarbówka udostępni wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe w ramach usługi Twój e-PIT. Jeśli zaakceptujemy PIT w formie elektronicznej, wówczas skarbówka ma 45 dni, by zwrócić nadpłacony podatek - co za tym idzie, zwrot otrzymamy na przełomie marca/kwietnia.

W przypadku rozliczenia za pośrednictwem formularza papierowego, Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku. Osobom, które rozliczą się "na ostatnią chwilę" (termin mija 2 maja) papierowym PIT-em, zwrot zostanie wypłacony do 2 sierpnia 2023 roku.

Sonda
Czy rozliczyłeś/aś już swój PIT?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.
Najnowsze