ZUS zaniżał emerytury

i

Autor: Shutterstock ZUS zaniżał emerytury

Emerytury

Seniorzy otrzymywali zaniżone emerytury. Wszystko przez błąd w ZUS? Jest odpowiedź

2023-02-16 3:22

Część seniorów dostawała zaniżone emerytury! Jak podała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska, do jej biura poselskiego zgłaszali się emeryci, którzy mieli zaniżone świadczenia i dostali jedynie wyrównanie za trzy lata. W tej sprawie została złożona interpelacja do ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Emeryci nie dostaną pełnego wyrównania w razie błędu ZUS

Emeryci, którzy dostawali zaniżone emerytury w wyniku błędu ZUS otrzymali wyrównanie za okres 3 lat. Jak jednak napisała Lidia Burzyńska z PiS, w odczuciu seniorów wypłata za tak krótki okres jest niesprawiedliwe. Dlatego też skierowała interpelację do minister rodziny i polityki społecznej z pytaniem, czy są w planach ustawowe zmiany, aby emeryci otrzymywali wyrównanie od dnia nabycia uprawnień, a nie tylko ostatnich 3 lat.

- Niektórzy z nich [poszkodowanych emerytów - dop. red.] wskazują ponadto na dowolność interpretacyjną sądów, także w zakresie wypłaty świadczeń we właściwej wysokości w odniesieniu do wskazanego wyżej okresu wyrównawczego, który jak informują wnoszący w sporach sądowych nie zawsze jest dla nich korzystnie zaliczany - pisała Burzyńska.

Wiceminister Szwed potwierdza. Zmian w przepisach nie będzie, emeryci dostaną wyrównania tylko za 3 lata

Na interpelację odpowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wskazał, z ugruntowanego orzecznictwa sądowego wynika, że przepisy w ustawie emerytalnej są jasne i na skutek błędu organu rentownego, wyrównanie może nastąpić maksymalnie za 3 lata wstecz od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, czy wydano decyzję z urzędu. Czyli jeśli np. emeryt otrzymywał zaniżoną emeryturę przez 10 lat, dostanie zwrot tylko za trzy ostatnie lata.

[...] żądanie przyznania podwyższonych świadczeń za okres dłuższy niż 3 lata wstecz nie znajduje podstaw ani w treści przepisów ustawy emerytalnej, ani w żadnych innych przepisach prawnych regulujących postępowanie w zakresie ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił Szwed w odpowiedzi na interpelację.

Wiceminister Szwed zapowiedział również, że nie są planowane w tej kwestii zmiany prawne, gdyż zmiana przepisów jest "niezasadna". Dodał także, że według wyjaśnień Sądu Najwyższego "błąd organu rentownego" obejmuje sytuacje w których "organ rentowy miał podstawy do przyznania świadczenia, lecz z przyczyn leżących po jego stronie tego nie uczynił".

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze