ZUS zaniżał emerytury

i

Autor: Shutterstock ZUS zaniżał emerytury

Emerytury

Seniorzy otrzymywali zaniżone emerytury. Wszystko przez błąd w ZUS? Jest odpowiedź

2023-02-16 3:22

Część seniorów dostawała zaniżone emerytury! Jak podała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska, do jej biura poselskiego zgłaszali się emeryci, którzy mieli zaniżone świadczenia i dostali jedynie wyrównanie za trzy lata. W tej sprawie została złożona interpelacja do ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Emeryci nie dostaną pełnego wyrównania w razie błędu ZUS

Emeryci, którzy dostawali zaniżone emerytury w wyniku błędu ZUS otrzymali wyrównanie za okres 3 lat. Jak jednak napisała Lidia Burzyńska z PiS, w odczuciu seniorów wypłata za tak krótki okres jest niesprawiedliwe. Dlatego też skierowała interpelację do minister rodziny i polityki społecznej z pytaniem, czy są w planach ustawowe zmiany, aby emeryci otrzymywali wyrównanie od dnia nabycia uprawnień, a nie tylko ostatnich 3 lat.

- Niektórzy z nich [poszkodowanych emerytów - dop. red.] wskazują ponadto na dowolność interpretacyjną sądów, także w zakresie wypłaty świadczeń we właściwej wysokości w odniesieniu do wskazanego wyżej okresu wyrównawczego, który jak informują wnoszący w sporach sądowych nie zawsze jest dla nich korzystnie zaliczany - pisała Burzyńska.

Wiceminister Szwed potwierdza. Zmian w przepisach nie będzie, emeryci dostaną wyrównania tylko za 3 lata

Na interpelację odpowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wskazał, z ugruntowanego orzecznictwa sądowego wynika, że przepisy w ustawie emerytalnej są jasne i na skutek błędu organu rentownego, wyrównanie może nastąpić maksymalnie za 3 lata wstecz od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, czy wydano decyzję z urzędu. Czyli jeśli np. emeryt otrzymywał zaniżoną emeryturę przez 10 lat, dostanie zwrot tylko za trzy ostatnie lata.

[...] żądanie przyznania podwyższonych świadczeń za okres dłuższy niż 3 lata wstecz nie znajduje podstaw ani w treści przepisów ustawy emerytalnej, ani w żadnych innych przepisach prawnych regulujących postępowanie w zakresie ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił Szwed w odpowiedzi na interpelację.

Wiceminister Szwed zapowiedział również, że nie są planowane w tej kwestii zmiany prawne, gdyż zmiana przepisów jest "niezasadna". Dodał także, że według wyjaśnień Sądu Najwyższego "błąd organu rentownego" obejmuje sytuacje w których "organ rentowy miał podstawy do przyznania świadczenia, lecz z przyczyn leżących po jego stronie tego nie uczynił".

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany