ZUS PUE

i

Autor: East News ZUS PUE

mLegitymacja

Seniorzy w sieci. Już niemal 170 tys. emerytów pobrało mLegitymację!

2023-02-07 7:18

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty cieszy się dużym zainteresowaniem. Pobrało ją już niemal 170 tys. seniorów. Przypomniała, że legitymacje w tradycyjnej formie można otrzymać wnioskując do ZUS.

Od początku tego roku każdy senior ma dostęp do mLegitymacji, czyli elektronicznej formy legitymacji emeryta i rencisty.

mLegitymacja dla seniorów. Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty?

"To kolejny ważny krok w automatyzacji i cyfryzacji usług. mLegitymacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Pobrało ją już niemal 170 tys. osób. Oczywiście nadal pozostawiamy seniorom wybór. Wciąż dostępne są legitymacje w tradycyjnej formie, o które można zawnioskować w ZUS-ie" - wskazała minister Marlena Maląg.

Podkreśliła, że legitymacja w formie elektronicznej ma taką samą moc, jak ta plastikowa. "Upoważnia m.in. do zniżek na przejazdy komunikacją publiczną, potwierdza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym i zapewnia szereg ulg w ośrodkach uzdrowiskowych oraz instytucjach kultury" - przypomniała szefowa MRiPS.

Legitymacja w tradycyjnej formie. Jak ją uzyskać?

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Sonda
Czy seniorzy mają w Polsce odpowiednie wsparcie instytucji publicznych?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze