Nowe przepisy - jakie zmiany weszły w życie
Od dziś - czyli 1 lipca 2022 roku - weszły w życie nowe przepisy. Banki mają obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji dotyczących swoich klientów. Chodzi o dane związane ze stanem konta, obrotem a także liczbą posiadanych kont i rachunków.
Jest to bardzo istotna zmiana. Do tej pory, skarbówka mogła uzyskać takie dane wyłącznie w przypadku osób podejrzanych. Aktualnie - takie żądanie może wytoczyć wobec wszystkich osób fizycznych. Żądanie to może dotyczyć zarówno właścicieli jak i pełnomocników rachunku.
Polecany artykuł:
Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości
Kolejną nowością jest rozszerzenie katalogu podmiotów mających prawo żądać ujawnienia takich informacji i danych. Dotychczas takie prawo posiadali szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od 1 lipca 2022 roku o udostępnienie danych mogą wystąpić także naczelnicy urzędów skarbowych.
"Rzeczpospolita" informowała, że Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek już w marcu wyrażał swoje wątpliwości dotyczące tej zmiany. W jego opinii nie zostało przedstawiono uzasadnienie tej zmiany. W związku z tym poprosił rząd o wyjaśnienie. Zaznaczył, że ta zmiana znacząca poszerza zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli.
Szef KAS uspokaja podatników
Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk zapewniał, że nowe przepisy nie będą i "nie mogą być stosowane bez uzasadnionej przyczyny oraz bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa".
Uspokajał również, że podatnicy nie muszą obawiać się, że będzie dochodziło do nadużyć - informuje dziennik Rzeczpospolita.