Skorzystaj z rehabilitacji z ZUS

2011-07-04 4:00

Z programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS możesz skorzystać tylko pod warunkiem, że jesteś ubezpieczony, czyli płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na turnus rehabilitacyjny mogą także wyjechać osoby mające prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego (po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego), pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Kto da ci skierowanie

Aby skorzystać z programu rehabilitacji, przede wszystkim musisz postarać się o wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie. Wniosek ten będzie stanowił podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji. Na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej najczęściej kieruje lekarz orzecznik ZUS, ale każdy lekarz prowadzący twoje leczenie może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie takiej rehabilitacji.

Gdy twój lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą, musisz złożyć go w oddziale ZUS właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na podstawie tego wniosku lekarz orzecznik ZUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej i wystawia skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego. Na skierowanie czekasz średnio około 30 dni, bo ważne jest, żebyś po chorobie lub urazie jak najwcześniejszej rozpoczął rehabilitację i trafił do ośrodka rehabilitacyjnego.

Za co płaci ZUS

Rehabilitacja jest całkowicie bezpłatna, ZUS bierze na siebie również koszty zakwaterowania i wyżywienia. Nie musisz nawet płacić za przejazd z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem, jeśli zdecydujesz się na podróż najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Przy zwrocie kosztów podróży ZUS uwzględnia ulgi na przejazd danym środkiem transportu bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

Jakie schorzenia w ramach rehabilitacji

Program rehabilitacji obejmuje te grupy schorzeń, które są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Możesz leczyć się w systemie stacjonarnym albo ambulatoryjnym.

W systemie stacjonarnym:

- w schorzeniach narządu ruchu,

- w schorzeniach układu krążenia,

- w schorzeniach układu oddechowego,

- w schorzeniach psychosomatycznych.

W systemie ambulatoryjnym:

- w schorzeniach narządu ruchu,

- w schorzeniach układu krążenia,

- w schorzeniach psychosomatycznych.

Grażyna Micun (53 l.) Potrzebuję pomocy z ZUS

- Przez wiele lat prowadziłam własny sklep i bar, ciężko pracowałam i nabawiłam się kłopotów ze stawami i kręgosłupem. Chciałabym wyjechać na rehabilitację lub turnus rehabilitacyjny i skorzystać z możliwości dofinansowania takiego wyjazdu i kuracji z ZUS. Podobno jest taka szansa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze