Haker

i

Autor: Canva

Finanse

Urzędnicy wchodzą Polakom na konta bankowe! Zyskali nowe uprawnienia

2022-11-30 9:35

Sejmowa komisja finansów wprowadziła we wtorek poprawki do projektu ustawy o Systemie Informacji Finansowej. Projekt ustawy ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy ws. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Służby dowiedzą się o rachunku w banku, ale nie o zgromadzonych na nim pieniądzach. Wszystko po to, aby sprawniej ścigać przestępców.

Służby z dostępem do rachunków bankowych

Projekt ustawy zakłada utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych. Chodzi o rachunki bankowe, rachunki w SKOK-ach, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi.

Ponadto SInF ma objąć umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych. W uzasadnieniu projektu wskazano, że planowany rejestr nie będzie służyć gromadzeniu informacji o dokonywanych transakcjach finansowych czy wysokości środków zgromadzonych na rachunkach.

Co umożliwia System Informacji Finansowej?

"SInF ma umożliwić jedynie - w określonego rodzaju przypadkach - sprawne zlokalizowanie rachunku lub innego produktu, służącego gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych, należącego do danej osoby lub podmiotu, bez możliwości uzyskania informacji o znajdujących się na nim aktywach czy dokonywanych w oparciu o niego transakcjach" - podkreślono.

Informacje z SInF mają być wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb - Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Sonda
Czy posiadasz w banku konto oszczędnościowe?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Czy nasze pieniądze są bezpieczne? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Posłuchaj rozmowy z ekspertem!

Listen to "O bezpieczeństwie naszych finansów [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany