SMS z datą szczepienia. To może być oszustwo. Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?

2021-08-23 15:06

Osoby, które czekają na drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 powinny mieć się na baczności. Powód? Pojawili się oszuści, którzy polują na ich dane, które mogą zostać wykorzystane na przykład do obrabowania konta bankowego. CERT Polska ostrzega przed SMS-ami z fałszywą informacją o dacie szczepienia przeciw COVID-19. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, to poinformuj policję, a kwestie związane ze szczepieniem wyjaśnij w swojej placówce medycznej, w której masz przyjąć preparat. Lepiej chuchać na zimne niż paść ofiarą oszustów.

Czekasz na drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19? Jeśli tak, to dokładnie przyglądaj się SMS-om, które w tej sprawie przychodzą. Oczywiście drogą SMS-ową otrzymujemy zaproszenie na drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, ale niestety ten kanał informowania przejmują już oszuści. Co takiego robią? "Otrzymaliście informację o wyznaczeniu daty kolejnego szczepienia, ale dostępnej tylko z poziomu aplikacji? Uważajcie! To może być wiadomość od przestępców!" - ostrzega CERT Polska. O oszustwie poinformowała w mediach społecznościowych organizacja CERT Polska. "Nasz zespół zaobserwował nową kampanię wymierzoną w użytkowników telefonów z systemem Android, której celem jest infekcja złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, których nadawcą jest M0BYWATEL" - czytamy w komunikacie. Odbiorcy czekający na drugą dawkę szczepionki mogą nie zauważyć na pierwszy rzut oka drobnej różnicy między dużą literą "O" oraz cyfrą "0". W SMS znajduje się link do fałszywej strony sklepu Play Store, z której można pobrać rzekomą aplikację mObywatel. "Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami" - ostrzega CERT Polska. Pracownicy CERT Polska apelują do obywateli, aby zgłaszali podejrzane wiadomości na stronie: incydent.cert.pl lub dzwonili pod numer: 799 448 084, można też o takich działaniach powiadomić policję.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy wprowadzenie odpłatności za usługę przy szczepieniu to dobre rozwiązanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany