Nestlé Cup to najważniejsze zawody programu Lekkoatletyka dla każdego (LDK). W tym roku odbyły się one na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Uczestnicy wyłonieni zostali w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych w całym kraju. Podczas Nestlé Cup najlepsi z nich rywalizowali w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych w ramach swoich grup wiekowych. Wydarzenie organizowane przez Nestlé to także doskonała okazja to dialogu na temat właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Podczas tegorocznej edycji eksperci poświęcili szczególną uwagę roli śniadania w żywieniu dzieci i młodzieży.
Będzie można płacić Facebookiem? Zuckerberg wprowadza własną walutę
- Jesteśmy partnerem programu Lekkoatletyka dla każdego od początku jego istnienia, czyli od 2014 roku. W programie nie tylko zachęcamy do aktywności fizycznej, ale dzielimy się też wiedzą na temat prawidłowego odżywiania. Podczas finału tegorocznej edycji, 7 czerwca, podkreślamy, jak ważne jest śniadanie, które dostarcza nam odpowiednią dawkę energii na cały dzień. Zależy nam, by kształtować właściwe nawyki żywieniowe już u najmłodszych, ponieważ otyłość u dzieci staje się coraz większym problemem. W sposób przyjemny i przystępny pokazujemy dzieciom, ich rodzicom i opiekunom, jak dokonywać prawidłowych wyborów żywieniowych. A temat wydaje się ważniejszy tym bardziej, że jak pokazały wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla Nestlé, prawie co piąty nastolatek nie je śniadania przed wyjściem do szkoły – zauważa Edyta Iroko, Koordynator ds. Mediów, Nestlé Polska S.A.
Odpowiednie śniadanie powinno być zbilansowane, zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów i warzyw oraz owoców, to właśnie pierwszy posiłek dnia dostarcza nam odpowiednią dawkę energii, lepiej się koncentrujemy i jesteśmy wydajniejsi. Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jak pokazują badania, niemal 18 proc. nastolatków w ogóle nie je śniadania. Ci, którzy spożywają je w domu, najczęściej decydują się na tradycyjne kanapki z wędliną (76 proc. badanych). 42 proc. wybiera mleko i produkty mleczne. Niestety tylko 19 proc. nastolatków uzupełnia tradycyjne wybory warzywami, a 6 proc. owocami. Z drugim śniadaniem sprawa wygląda jeszcze gorzej – 26 proc. nastolatków nie je nic podczas 6-8 godzinnego pobytu w szkole. Ci, którzy zdecydują się na przekąskę, najczęściej (80 proc.) spożywają drożdżówki, batoniki i chipsy. Banan czy jabłko jest sporadycznym wyborem.
TYM karmią mamy NA PORODÓWCE! Gorzej niż w więzieniu? [ZDJĘCIA]
- Taka akcja jak Śniadanie Mistrza ma na celu podkreślenie znaczenia śniadania i zwrócenie uwagi na problem, jakim są nawyki żywieniowe nastolatków. Chcemy pokazać, że przygotowanie śniadania może być proste i przyjemne. Niestety nastolatki nie są samodzielne w kuchni. Tylko około 8% z nich potrafi przyrządzić co najwyżej jajecznicę. Bardzo chcielibyśmy pomóc w odwróceniu tego trendu. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym w ramach inicjatywy Nestlé for Healthier Kids, mamy możemy mieć wpływ na zdrowie nastolatków – przyszłych dorosłych – podsumowuje Edyta Iroko.