Francja zanotowała awans z piątego miejsca w ubiegłym roku. Jak wskazano, kraj przeszedł wielkie zmiany w ostatnich 12 miesiącach. Wielką rolę odegrał tu Emmanuel Macron, którego polityka zyskała zarówno krajową, jak i międzynarodową aprobatę. Naukowcy są zdania, że Francja ma szansę stać się liderem UE, a nawet powalczyć o globalne przywództwo.
Pierwsza dziesiątka
Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii ( w 2016 r. była liderem) na co wpłynęła decyzja o Brexicie. Na podium znalazło się również USA dostrzeżone dzięki innowacjom, szkolnictwu wyższemu i produkcji kulturalnej.
W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Niemcy, Kanada, Japonia, Szwajcaria, Australia, Szwecja i Holandia. Polska zajęła dopiero 24. miejsce i spadła, w stusunku do ubiegłego roku, o oczko w dół.
Jak tworzy się raport
Raport przygotowywany jest przez Portland Communications i University of Southern California. Pod uwagę branych jest 30 różnych państw z różnych stron świata. Punkty przyznawane są na w oparciu o sześć kryteriów: rząd, kultura, edukacja, przedsiębiorczość, rozwój cyfrowy i zaangażowanie na arenie międzynarodowej. Dane, w oparciu o które tworzy się ranking, pochodzą z instytucji państwowych i respondentów z poszczególnych państw.
źródło: tvn24bis.pl