pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

ŚPIESZ SIĘ! JUTRO przepadnie ci szansa zaoszczędzenia dużych pieniędzy

2021-01-14 13:09

Prowadzisz hotel, pensjonat, biuro podróży i chcesz skorzystać z możliwości zwolnienia z odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To musisz się spieszyć. Termin składania stosownych dokumentów upływa 15 stycznia. Przypominamy, jakie wymogi trzeba spełnić, aby skorzystać z tej możliwości zwolnienia z opłacania składek do ZUS w czasie pandemii.

Właściciele firm z branż objętych obostrzeniami pandemicznymi mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z opłacania składek do ZUS. Jednak nie jest to spowolnienie z automatu, tylko na wniosek. To bardzo ważne, bo niebawem upływa termin na złożenie stosownego wniosku do ZUS o zwolnienie z opłacania składek. Jest na to czas tylko do 15 stycznia 2021, zatem trzeba się spieszyć. Ze zwolnienia ze składek mogą korzystać firmy z branży hotelarskiej i noclegowej (PKD 55.10.Z). O zwolnienie ze składek mogą starać się także organizatorzy turystyki (PKD 79.12.Z). Okres umorzenia płatności obejmuje trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.). Jak widać zwolnienie dotyczy okresu już minionego. Ale osoby, które już opłaciły te składki będą mogły odzyskać pieniądze na kilka sposobów. Będzie można wnioskować o zwrot tej nadpłaty na konto ZUS lub przesunąć te pieniądze na poczet kolejnych miesięcy.

Jak już wspomnieliśmy, zwolnienie odbywa się na wniosek, który składa się do ZUS, np. elektronicznie przez system PUE ZUS, wysyłając wniosek pocztą lub złożyć osobiście w ZUS (ze względów pandemicznych najmniej polecany sposób).

Zmiany w  tarczy antykryzysowej. Sprawdź, czy dostaniesz pomoc

Podstawowym kryterium jest udokumentowanie spadku przychodów o co najmniej 75 proc. w pierwszym miesiącu, który obejmuje wniosek. Wyliczeń procentowych należy dokonać w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2019 r. Kolejnym warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej na dzień 30 września 2020 r. Trzeba figurować w spisie płatników składek (co najmniej od 30 czerwca 2020 r.).

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Przedsiębiorców zostawiono samych sobie
Sonda
Czy restauracje w Polsce powinny zostać otwarte?
Najnowsze