Spotkanie zielonych w Warszawie

i

Autor: All 4 Coms - materiały prasowe

Ekologia

Spotkanie Zielonych w Warszawie – Zielona Mapa dla Polski 2030 na Europejskim Forum Idei

2023-03-03 12:08

3 i 4 marca, setki polityków, aktywistek, naukowców i zaangażowanych w kwestie klimatyczne obywateli i obywatelek, spotkają się w Warszawie, by debatować będą nad najbardziej palącymi kwestiami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi. Rozpoczęło się właśnie Europejskie Forum Idei, które w tym roku odbywa się w Centrum Kreatywności Targowa.

Przedstawiciele polskich i europejskich Zielonych zapowiedzieli prezentację Zielonej Mapy dla Polski 2030 – dokumentu przygotowanego z myślą o Polakach, obywatelach ważnego państwa członkowskiego UE, świadomych nadchodzących wyzwań i zagrożeń klimatycznych, społecznych i gospodarczych.

Dla uczestników przygotowano liczne panele tematyczne z udziałem ekspertów, polityczek i aktywistów. Głos zabiorą, m.in. współprzewodnicząca Zielonych w Parlamencie Europejskim Terry Reintke, współprzewodniczący polskich Zielonych Urszula Zielińska i Przemysław Słowik, a także dr Adam Bodnar, Marcin Popkiewicz czy aktywistka klimatyczna Dominika Lasota. 

Program wydarzenia European Ideas Lab opierać będzie się na trzech filarach: 

  • Polityka klimatyczna i zielona gospodarka,
  • Sprawiedliwość społeczna i praworządność,
  • Ochrona praw mniejszości i praw kobiet.

European Ideas Lab otworzy Panel Opozycyjny KOBIETY W POLITYCE. Jego gospodarzami będą Urszula Zielińska i Przemysław Słowik. Słowo do zgromadzonych wygłosi także Terry Reintke. Wśród zaproszonych gości znajdą się liderki – przedstawicielki głównych polskich partii opozycyjnych.

– Cieszymy się, że możemy w Polsce gościć delegację czwartej najważniejszej siły politycznej w Parlamencie Europejskim - komentuje Urszula Zielińska.

– Zieloni / Wolny Sojusz Europejski stanowić będą mocny głos w sprawie ochrony klimatu, transformacji energetycznej oraz obrony praw obywatelskich i wolności demokratycznych. Jako współprzewodnicząca Zielonych jestem dumna, że tak znaczące spotkanie frakcji EFA odbywa się w Warszawie, stolicy czołowego państwa Europy Środkowej i Wschodniej, które w ostatnich miesiącach staje się coraz ważniejszym graczem zarówno na Starym Kontynencie, jak i na świecie. Jako że region CEE w coraz większym stopniu będzie świadkiem silnych przemian społeczno-gospodarczych, organizacja wydarzenia w tej części Europy wydaje się być tym bardziej słuszna – zaznacza współprzewodnicząca Zielonych.

Więcej informacji na temat EIL można znaleźć pod linkiem: https://www.greens-efa.eu/en/fighting-for-you/european-ideas-lab

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Co robisz dla ekologii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki