Sprawa Mariana Banasia. Agenci CBA w siedzibie NIK

2020-02-19 15:55
CBA wkroczyło do Starostwa Powiatowego w Wołominie
Autor: CBA CBA wkroczyło do Starostwa Powiatowego w Wołominie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Kilka godzin wcześniej miejsce miała akcja, podczas której CBA pojawiło się w mieszkaniach Mariana Banasia.

Polsat poinformował, że funkcjonariusze CBA pojawili się także w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. Informację uzupełnił Onet, który poinformował, że niedługo potem... kontrolerzy NIK odwiedzili Prokuraturę Krajową. Działania NIK mają być związane z grudniowym raportem izby "Praca dla więźniów", w którym wymieniono "liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych".

ZOBACZ TAKŻE: Tajemniczy majątek Mariana Banasia. Co ukrywa były minister finansów?

Od rana CBA przeszukuje nieruchomości szefa NIK w Warszawie i w Krakowie, a także mieszkanie jego córki. Działania mają związek ze śledztwem dot. oświadczeń majątkowych Banasia. W grudniu informowano, że CBA prześwietliło majątek prezesa NIK. Z doniesień medialnych wynikało, że w dokumentach znaleziono sporo luk. Banaś miał zaniżać w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami wynajmującymi w kamienicy pokoje na godziny.

Z kolei na początku grudnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych szefa NIK. Podstawą wszczęcia śledztwa są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury: od grupy posłów opozycji, m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i z CBA, które przeprowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia.

Najnowsze